Měsíček zahradní - Calendula officinalis

Měsíček zahradní je známá rostlina již od starověku, u nás se začala objevovat ve 12. století. Jde zpravidla o jednoletou bylinu s vřetenovitým kořenem a větvenou, až 50 cm vysokou, lodyhou. Chloupkaté listy jsou kopinaté až obvejčité, dlouhé až 12 cm. Větve jsou zpravidla ukončeny květem. Kvete od června do podzimu velkými úbory nápadně oranžové, nebo ostře žluté barvy. Kvetou po jednom až po dvou. Průměr květu je až 8 cm. Některé formy jsou i plnokvěté. Květy po uříznutí dlouho vydrží ve váze. Doporučuje se odstraňovat odkvetlé květy, čímž se podpoří násada nových květů. Po odkvětu se objevují zahnutá zelená semena ve zralosti světle hnědé barvy. Semena sklidíme a brzy z jara vysejeme přímo na záhon. Měsíček je domácí v Evropě a Orientu. U nás se pěstuje od pradávna, má rád propustnou, chudší půdu, slunce i polostín. Někdy i zplaňuje.

obrázek ke článku Měsíček zahradní - Calendula officinalis

Měsíček zahradní je významnou léčivkou. Za suchého počasí se sbírají pouze jazykové květy, nebo celé úbory. Suší se rychle ve stínu, při umělé teplotě nesmí teplota přesáhnout 60 - 70°C.

Droga má slabý pach, chuť slanou, trpkou, nahořklou. Aby se zachovala barva drogy a předešlo se rozkladu účinných látek, musí být po usušení chráněna před světlem. Snadno přijímá vzdušnou vlhkost, proto skladujeme v utěsněných nádobách.

Měsíček zahradní obsahuje:


  • silice
  • saponiny
  • hořčiny kalendou a kalendulinu
  • různé karotenoidy
  • kyselinu salicylovou

Příznivé působení měsíčku je dáno součinností silice a xanthofylu za působení kalendulinu a slizových látek.

Pozitivní vliv měsíčku zahradního:


  • podporuje sekreci žluče - užití při špatné činnosti žlučníku, žloutence a jaterních chorobách
  • hojí vředy v žaludku i ústech
  • zastavuje růst bakterií
  • čistí krev

Ze sušených i čerstvých květů si můžete připravit odvar pro vnitřní i vnější užití.

Výborná je i známá mast z měsíčku.

Zevně se měsíček užívá v podobě obkladů a mastí připravených z čerstvých květů, a to k ošetření špatně se hojících a hnisavých ran, popálenin. Čistí tkáně, užívá se i proti plísním a při bércových vředech.

Květy měsíčku zahradního mají i kosmetické využití.

U této bylinky nejsou známé žádné vedlejší účinky ani při nadměrném užívání, což ji řadí mezi bezpečné rostliny.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní