Lednice - co nám prozradí energetický štítek

I když je pořizovací cena lednice pro většinu zákazníků velmi důležitý, ne-li rozhodující argument, je třeba si uvědomit, že právě chladnička je asi jediný spotřebič zapnutý 24 hodin, a to po celý rok. Energetický štítek je proto důležitým parametrem při výběru každého nového spotřebiče. Tento štítek, kterým by měla být v obchodě opatřena každá lednice, nám prozradí nejen hlučnost a objem chladničky a mrazničky, ale i v jaké třídě energetické účinnosti se spotřebič nachází, jakou bude mít roční spotřebu energie (v kWh).

Spotřeba elektrické energie je také závislá na kompresoru, typu a tloušťce izolační náplně. I tyto parametry jsou určujícím kritériem pro zařazení ledničky do energetické třídy.

Nejhorší kategorií je v případě lednic energetická třída A (od července 2010 nemohou být na trh v Evropské unii uváděny lednice v kategorii B a horší), nejlepší a nejúspornější A+++. Jen pro představu chladničky a mrazničky ve třídě A++ mají přibližně o 25 % nižší spotřebu než spotřebiče ve třídě A+.

Je třeba si uvědomit, že skutečná spotřeba v reálném provozu nemusí být shodná se spotřebou uvedenou na energetickém štítku, neboť na ni má vliv hned několik faktorů (okolní teplota a její kolísání, celkový objem chladničky, vnitřní teplota chladničky a mrazničky).


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní