Révové stolní a zemské víno

Révová vína stolní patří na nejnižší příčku v žebříčku kvality. Může pocházet z hroznů vyprodukovaných v kterékoliv zemi EU, a to z odrůd moštových, stolních a neregistrovaných. Zemské víno jako kategorie jakostních tříd je v platnosti vinařského zákona od roku 2004. Nepodléhá povinnosti zatřídění u SZPI, výnos na vinici nesmí překročit 12 t/ha. Musí pocházet z hroznů vyprodukovaných na území České republiky.

Stolní víno


Jde o vína vyráběná z moštových odrůd. Stolní víno nesmí být označováno názvem odrůdy, vinařské oblasti ani ročníkem. Má malý zbytkový cukr, většinou kolem 11° cukernatosti (11°NM). Tato vína odpovídají jakostním předpisům pro révová vína, jsou však bez zvláštních typických znaků vín jakostních. Tento druh vína není dovoleno plnit do lahví 0,7 nebo 0,75 I.

Stolní vína se podávají při běžném stolování, jsou příjemně lehká.

Zemské víno


Jelikož je zatřiďování vín zbytečná zátěž (i finanční), nevyplatí se mnohdy vinařům, kteří vyrábějí jen menší počty lahví, vína zatřiďovat. Označení zemské víno tak používají často i pro vína, která splňují kritéria pro vína přívlastková.

Zemské víno může být tedy být nejen vysoce kvalitní, ale často se jedná o nejlepší vína vzhledem k poměru ceny a kvality.

Podmínkou uznání třídy moravské zemské víno nebo české zemské víno je původ hroznů na Moravě nebo v Čechách, což musí být uvedeno na etiketě. Hrozny musí dosáhnout při sběru alespoň 14°cukernatosti (14°NM). Vína mohou být doslazována, jde však pouze o obohacení moštu před jeho kvašením.

Zemské víno, lze na rozdíl od stolního vína, na etiketě označovat odrůdou, ročníkem, vinařskou obcí, viniční tratí atd. (v souladu s předpisy Evropských společenství). Na etiketě byste měli hledat i cukernatost při sběru.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní