Způsob podávání a množství příkrmu

Příkrm se dítěti podává zásadně lžičkou, zpočátku 1 - 2 lžičky příkrmu 1 - 2x denně. Nezáleží vůbec na tom, jestli příkrm podáváte před kojením nebo po kojení. Klidně můžete dítě trochu nakojit, dát mu příkrm a potom podle potřeby dokojit. Množství příkrmu zvyšujte velice opatrně, dítě k jídlu nenuťte!

obrázek ke článku Způsob podávání a množství příkrmu

Jestliže se rozhodnete zkusit podávat příkrm, vyberte si dobu, kdy má dítě dobrou náladu a vy nikam nespěcháte.

  • zeleninu podávejte v čase oběda
  • kaši v době snídaně a večeře
  • ovoce podávejte jako dopolední a odpolední svačinku

Je třeba si uvědomit, že každé dítě je jiné, některé přijme nový pokrm dobře, jiné naopak s nechutí. Podle toho je nutné postupovat.

První nemléčné příkrmy se podávají ve formě hladké kaše. Potraviny však nemixujte, raději je propasírujte či rozmačkejte. Ke zředění můžete použít i mateřské mléko nebo převařenou vodu určenou pro kojence. Podávejte vždy pouze lžičkou, podávání příkrmů v láhvi se nedoporučuje.

Pokud dítě zeleninový příkrm dobře přijímá, každý den dávku zvyšujte, až nahradíte celé polední kojení zeleninovým příkrmem, což může trvat 1 - 2 týdny. V průběhu těchto dnů postupně zařazujte další zeleninu. Jako základ použijte vždy brambory, rýži zařaďte až později.

Množství podávaného příkrmu


Nechte na dítěti, aby se samo rozhodlo, jaké množství jídla sní. Dítě nikdy nenuťte, aby snědlo vše, co má na talíři nebo v misce. Mohlo by to vést k tomu, že přestane vnímat přirozené pocity hladu a sytosti a bude se řídit množstvím, které má na talíři.

Pokud dítě k jídlu příliš nutíte, může být konečný výsledek zcela opačný. Dítě začne příkrmy odmítat, v některých případech může dokonce začít zvracet. Vypěstuje si tak podvědomě negativní přístup k dané potravině, což může mít i dlouhodobé, mnohdy dokonce celoživotní následky.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Způsob podávání a množství příkrmu


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní