Hygienická pravidla pro přípravu a uchování dětských pokrmů

Při přípravě dětských pokrmů udržujte v kuchyni náležitou čistotu. Používejte vždy jiné prkénko na maso (nejlépe skleněné) a jiné na ostatní suroviny. Utěrky a houbičky na mytí nádobí často obměňujte, obsahují nebezpečné bakterie!

obrázek ke článku Hygienická pravidla pro přípravu a uchování dětských pokrmů

Kuchyňskou desku, náčiní a vše co přijde do styku se syrovým masem, důkladně umyjte horkou vodou, nejlépe s přísadou dezinfekčního přípravku (savo apod.). Šťáva z masa by totiž mohla být příčinou vážného průjmového onemocnění (salmonela,..).

Zeleninu a ovoce omyjte, v případě nutnosti důkladněji očistěte kartáčkem pod tekoucí vodou. Menším dětem ovoce oloupejte, starším batolatům podávejte ovoce i se slupkou, neboť se zde skrývá největší část vitamínů.

Z banánu po jeho oloupání odkrojte asi 1 cm z každého konce a podávejte pouze prostřední část.

Zmrazené potraviny by měly být co nejrychleji rozmraženy v mikrovlnné troubě nebo ponořením do hrnce s teplou vodou. Jen tak zbytečně neztrácejí výživové hodnoty. V případě pomalého rozmrazování ponechejte maso v chladničce, nikdy ho nevystavujte pokojové teplotě, při které se rychle množí bakterie.

Po rozmrazení suroviny ihned zpracujte. Jednou rozmražené potraviny již znovu nezmrazujte!

Pokud připravujete dětské pokrmy do zásoby, zmrazte je co nejdříve, nikdy je nenechávejte stát v pokojové teplotě déle, než dvě hodiny, aby se v nich nemnožily bakterie. Ke zmražení použijte čistě vymyté, případně vyvařené, dobře uzavíratelné nádoby. Vždy pamatujte, že tyto nádoby vzhledem k rozpínavosti pokrmu lze plnit max. 1 cm pod horní okraj nádoby.

Hluboce zmrazené pokrmy pro děti lze uchovávat v mrazničce asi po dobu 1- 2 měsíců. Při rozmrazení by měl být dětský pokrm rozehřátý až do varu, aby se tak zničily případné bakterie. Následně by měl být zkonzumován bez jeho dalšího uskladnění. Bohužel se často varem zničí i další množství vitamínů, proto se snažte uchovávání hotových pokrmů mražením raději vyhnout.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Hygienická pravidla pro přípravu a uchování dětských pokrmů


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní