Důležité zásady při podávání prvních příkrmů

Obvykle do konce 6. měsíce nepotřebuje kojenec k mateřskému či umělému kojeneckému mléku žádnou další stravu. Nejdéle od ukončeného 7. měsíce je třeba začít dítěti podávat první příkrmy, aby se mohla náležitě rozvíjet a normalizovat jeho střevní mikroflóra.

obrázek ke článku Důležité zásady při podávání prvních příkrmů

  • Začínáme se zeleninovými a později i zelenino-masovými příkrmy. Jedná se například o zeleninu s vařeným krůtím, králičím, hovězím či kuřecím masem. Do takto připraveného jídla přidáme denně lžičku kvalitního oleje, aby se lépe vstřebaly vitamíny rozpustné v tucích. V žádném případě nepřidáváme máslo, hrozila by tak alergie na kravské mléko.
  • Pokud dítě dobře zvládá zeleninový příkrm, začínáme nahrazovat i další mléčnou dávku, nejlépe jako dopolední či odpolední svačinku, příkrmem z ovoce.
  • U dětí uměle živených je možné vynechat večerní mléčnou dávku a nahradit ji rýžovou nebo kukuřičnou kaší, která je lehce stravitelná a neobsahuje lepek.
  • U kojených dětí se doporučuje zavádět kaše později. Vždy se raději předem poraďte se svým dětským lékařem.
  • Při použití kaší, které se ředí, není vhodné použít kravské mléko. U kojených dětí je možné, aby matka k ředění kaše použila svoje mateřské mléko, u nekojených dětí se doporučuje používát adaptovanou mléčnou formuli.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Důležité zásady při podávání prvních příkrmů


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní