Burčák

Podle českého vinařského zákona se pod názvem burčák smí prodávat výhradně produkt vyrobený v daném roce z tuzemských hroznů révy vinné. K prodeji může docházet pouze v období od 1. srpna do 30. listopadu příslušného kalendářního roku. Na podzim už burčák mnohem více připomíná tradiční víno než osvěžující ovocný nápoj ze srpna.

obrázek ke článku Burčák

Burčák se stává v posledních letech stále populárnějším, ale tím, že je v České republice omezená plocha vinic, vyrobí vinaři ze svých hroznů raději víno. Pro burčák dovezou hrozny ze zemí, kde je sklizeň větší. V dnešní přechemizované době je to rozhodně velké plus. Podle vinařů jeden mililitr burčáku obsahuje mnohem více probiotik než jogurt.

Burčákem je možné označit pouze nápoj vyrobený z hroznů vypěstovaných v České republice.

Pokud je nápoj označený jako částečně zkvašený hroznový mošt, je vyrobený z hroznů nebo moštu dovezených ze zemí EU. Jinak to jsou kvalitou, chuťově i dalšími parametry identické nápoje. Vždy záleží na vyzrálosti hroznů a odrůdě.

Pití burčáku je nejvíce rozšířeno v České republice, v Rakousku, Německu a na Slovensku, v ostatních zemích i s velkou vinařskou tradicí tento nápoj nenaleznete.

Burčák vzniká částečným zkvašením z vylisovaného moštu, jako první stupeň výroby vína. Řízené kvašení probíhá v sudech při teplotě kolem 15 - 30°C a trvá týden až dva. Nižší teploty během tohoto procesu zaručují uchování aromatických látek. Většina přítomného cukru se postupně změní na alkohol a oxid uhličitý. Lze jej připravit jak z hroznů bílých, tak i modrých.

  • Bílý burčák - má světle až tmavě žlutou barvu s mírným kvasničným zákalem. Na dně a na stěnách nádoby se může vyskytnout jemná usazenina.
  • Červený burčák - má světle rubínovou až tmavě červenou barvu a není čirý, je s mírným zákalem kvasinek. Chuť burčáku je ovocná.

Opravdový burčák stále pracuje. Ve sklenici proto budete mít bublinky a pěnu. Ve větší nádobě můžete dokonce pozorovat neustálý pohyb malých bublinek. Burčák byste měli rozhodně kupovat u prověřených a důvěryhodných zdrojů. Buď přímo u vinaře nebo ve vinných sklípcích. Prodávající by měl být kvalifikovaný, měl by znát své zboží a poskytnout informace o původu burčáku (vinařská oblast, podoblast, vinařská obec nebo přímo jméno producenta), odrůdě, či míře cukernatosti. Vzhledem k tomu, že chuťové preference každého z nás mohou být různé, někomu bude více chutnat sladký mošt a jiní dají přednosti burčáku ve vyšších fázích kvašení, měl by prodejce vědět, v jaké fázi jeho produkt je a tuto vám prozradit. Z toho logicky vyplývá, že by měl mít také vhodné podmínky pro uchovávání citlivého produktu.

Prodejcům burčáku u stánků podél cest se moc věřit nedá. Už jen proto, že burčák, stejně jako víno, nesnáší vysoké teploty, přímé světlo, prašnost a podobně. Burčák by měl být stáčen z chlazených zakrytých nádob (tanků) a čepován do čistých nových obalů. Obsah v láhvi by měl být svěží, žlutavé, případně lehce nahnědlé, nebo narůžovělé barvy s minimálním množstvím usazenin na dně. Dobrý prodejce vám nabídne před koupí ochutnat vzorek.

Rozlišujeme několik fází burčáku podle stádia kvašení:


  • Sladký - typická moštová chuť, převažuje cukr nad alkoholem, Chutná spíše ženám.
  • Ve varu - množství cukru, alkoholu a kyselin je harmonicky vyrovnané, kvasinky jsou na vrcholu své aktivity, takže kvašení je nejrychlejší. Jedná se o nejlahodnější fázi burčáku, nepřevládá ani trpká chuť alkoholu, ani sladká chuť neprokvašeného cukru.
  • Po zlomení - v chuti jsou patrné kyseliny a alkohol, tato chuť převažuje nad sladkostí.
  • Řezák neboli mydliňák - cukr zaniká, burčák má různorodou chuť, je v něm výrazný alkohol a kyseliny. Je to téměř prokvašený mošt s nepatrnými zbytky cukru, oblíbenější je u mužů.
  • Mladé víno - chuťově ustálené, téměř čisté, s výraznou vůní odrůdy.

Odborníci se shodují v tom, že burčák, na němž si chcete pochutnat, by neměl být starší než 3 dny. Podle nich je burčák v přiměřeném množství i zdravý. Nezapomeňte však, že je to alkoholický nápoj s obsahem alkoholu až do 6%, takže pít opatrně, v malé míře. Zdraví prospěšné je pít ho po malých dávkách. Dospělý muž by neměl vypít více než půl litru denně. U ženy je dávka ještě nižší, neměla by překročit objem tři deci. Každý rok by měl člověk vypít cca 5 l, což odpovídá množství krve v těle.

Burčák obsahuje:


  • Množství vitamínů skupiny B - zejména thiaminu (B1), který má pozitivní vliv na srdeční činnost a nervovou soustavu. Riboflavin B2, udržuje dobrý stav pokožky, podporuje činnost rohovky a sítnice, reguluje růstové a životní procesy. Niacin PP (B3) - ovlivňuje činnost žaludku a střev, prokrvuje pokožku. Kyselina pantotenová (B5) má zase ochranný účinek na sliznice a zažívací ústrojí obecně, ovlivňuje nervovou koordinaci, účastní se přeměny bílkovin, cukrů a tuků, zvyšuje imunitu. Pyridoxin (B6) - významný při tvorbě hemoglobinu, podporuje regeneraci kůže a funkci nervového systému. Kobalamin B12 - má vliv na léčení chudokrevnosti, omezuje únavu, napomáhá léčbě depresí. Biotin (B7) - má vliv na kvalitu pokožky.
  • Zinek - prospívá pokožce a vlasům.
  • Minerály a stopové prvky - příznivý účinek na metabolické procesy.
  • Kyselina nikotinová a nikotinamid - zabraňují nervovým a kožním poruchám.
  • Resveratrol - podobně jako další flavonoidy s antioxidačním účinkem, patří do skupiny rostlinných polyfenolů, látek, které svou antioxidační kapacitou dokáží bránit stárnutí na buněčné úrovni a tedy předcházet civilizačním onemocněním, příznivé účinky má i na srdečně cévní systém. Najdeme ho zejména v červených odrůdách hroznů, z nichž se burčák také vyrábí, i když méně.
  • Kvasinky a přirozené bakterie - právě vitamíny skupiny B pocházejí z kvasinek nebo jejich metabolické aktivity.
  • Přirozené cukry (glukózu, fruktózu) - rychlý zdroj energie.

Pozor, pro vysoký obsah cukrů však burčák není vhodný pro diabetiky.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Burčák
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní