Pštrosí maso

Pštros je největší žijící nelétavý pták, který má silné nohy. Při běhu dosahuje rychlosti až 60 km za hodinu. Pštrosí maso patří mezi masa špičkové třídy, ocení ho i skuteční gurmáni. Maso je tmavé, mimořádně jemné, na pohled a chuť něco mezi telecím masem a srnčím. Nemá téměř žádný tuk, obsahuje jen nepatrné množství cholesterolu a má vysoký obsah proteinů, železa, vitamínů skupiny B a to v maximálně využitelné podobě. Pro svůj vysoký obsah bílkovin a nízkou kalorickou hodnotu je pštrosí maso vhodné pro dietní stravování. Můžeme ho použít i při dietách žlučníkové, diabetu, onemocnění střev nebo metabolickém syndromu, dobře se hodí i pro těžce pracující. Jelikož je chuťově málo výrazné, dobré je maso nakládat do různých marinád.

Také pštrosí vejce jsou vhodná pro konzumaci, připravují se stejným způsobem, jako vejce slepičí.

Pštrosí maso z umělých chovů dodávají na trh specializované firmy, jde o maso pouze z Evropy. Po rozbourání je převážná část masa vhodná pro jemné steaky a grilování, zbytek je vhodný na zpracování formou gulášů, klobás apod. Nejkvalitnější je maso z kýty, nejméně kvalitní jsou krk a záda. Vnitřnosti (játra, srdce, žaludek) se používají do klobás a salámů.

Maso je, i přes nízký obsah tuku ve svalovině, mimořádně šťavnaté a křehké. Zráním ve vakuu po dobu 1 – 2 týdnů se tyto vlastnosti ještě zvýrazní, působením enzymů se uvolní struktura svaloviny a vazby mezi jednotlivými svalovými vlákny, čímž se maso stane ještě křehčí.

Zásady při zpracování pštrosího masa:


  • Maso pro steaky nařežeme na plátky a mírně naklepeme. Jelikož se jedná o poměrně hutnou svalovinu, je vhodné maso po naklepání vždy marinovat. Vhodný je např. jogurt a směs koření.
  • Mezi základní koření vhodné pro naložení pštrosího masa patří - drcený kmín, sojová omáčka, grilovací koření, neměl by chybět česnek.
  • Maso po naložení necháme odležet minimálně 20 minut, delší doba zkvalitní chuťové vlastnosti masa.
  • Po odležení zpracováváme maso na prudko. Můžeme přidat na kolečka nakrájenou cibuli, sýr, slaninu, atd.
  • Jako přílohu podáváme zeleninu všeho druhu, vařené brambory a tatarskou omáčku.

Mezi další možnosti zpracování kýty je úprava na řízky, svíčkovou a podobně.

Maso, které je podobné kližce, zpracováváme jako hovězí guláš, popřípadě jej můžeme připravit se zeleninou.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Zvěřina
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní