Proso seté (Panicum miliaceum) - jáhly

Proso (Panicum) je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o jednoleté nebo vytrvalé byliny, známo je cca 400 druhů, které jsou rozšířeny v tropech, subtropech a teplých částech mírného pásu. Rostliny jsou trsnaté nebo výběžkaté, či s oddenky nebo poléhavé. Stébla dorůstají do výšky 20 - 400 cm. Čepele listů jsou převážně ploché, vzácněji štětinovité nebo s nepravými řapíky. Květy jsou v kláscích, které tvoří latu, ta je stažená či volná, vzácně jsou klásky uspořádány do hroznu. Plodem je obilka. Některé druhy jsou významné obilniny. Historicky doložené údaje o pěstování prosa pocházejí z Indie a Číny kolem roku 3 000 př. n. l.. Proso bývalo jednou z hlavních součástí prosté lidové stravy a již staří Slované ho konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek. Naproti tomu staří Řekové a Egypťané uměli z jáhel udělat chléb, pivo a lihoviny.

obrázek ke článku Proso seté (Panicum miliaceum) - jáhly

V České republice se vyskytuje 1 druh prosa, proso seté (Panicem miliaceum), pocházející z Mongolska. Jde o pěstovanou obilninu, jejíž obilky se používají jako potravina (jáhly) a krmivo. Další cca 4 druhy se u nás vyskytují jen ojediněle, jako zplaňující (okrasná tráva), či zavlékané.

Prosné semeno se používá jako krmivo převážně exotického ptactva.

Loupáním semen prosa se získává potravinářská surovina, jáhly. Tyto žluté kuličky o průměru cca 1 mm se používají vařené k přípravě tradičních českých pokrmů (jahelník - na sladko i na slano, jahelná kaše a jahelné škubánky).

Jáhly z jídelníčku vytlačila rýže, přitom mají vysokou výživovou hodnotu, jsou lehce stravitelné a syté. Vhodné jsou pro sportovce, studenty, děti, rekonvalescenty a těžce pracující.

Jáhly neobsahují lepek (gluten), proto jsou vhodnou obilninou pro alternativní stravu kojenců mezi 4. - 6. měsícem věku, mohou je konzumovat i jedinci s bezlepkovou dietou.

Jako jediná obilnina působí zásadotvorně, doporučuje se zařadit do jídelníčku při překyselení žaludku a jako prevenci nemocí žaludku, slinivky, sleziny.

Jáhly obsahují:


  • vlákninu
  • vitamíny skupiny B
  • draslík
  • hořčík
  • zinek
  • fosfor
  • železo
  • měď

Tím, že jáhly obsahují vysoký podíl fosforu, jsou vhodné proti únavě a depresi.

Vysoký obsah železa ocení děti i osoby trpící chudokrevností.

Vhodnou potravinou jsou i pro diabetiky.

Jáhly obsahují více tuku než ostatní obiloviny, proto je trvanlivost kratší. Delším skladováním hořknou, je tedy vhodné je co nejdříve spotřebovat.

V kuchyni mají jáhly široké využití. Lze je připravit buď na sladko v podobě různých kaší a nákypů nebo na slano v podobě placiček, rizota, zavářky do polévky, nebo jako příloha k masovým, zeleninovým či houbovým pokrmům. Před vlastní úpravou je však důležité jáhly důkladně propláchnout a minimálně 2x spařit horkou vodou, aby se odstranila nahořklá chuť.

Pro lepší trávení jsou vhodnější v kombinaci s ovocem.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Proso seté (Panicum miliaceum) - jáhly


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní