Doba sklizně, kvalita a světová kvalifikace čaje

Kvalitu čaje určuje správná a pečlivá sklizeň čajových lístku a způsob zpracování. Doba sklizně je závislá na klimatických podmínkách v daných oblastech a je rozdělena na určitá období. Nejdůležitější je začít se sklizní čaje ve chvíli, kdy se mladé listy čajovníku začínají rozvíjet. Sklizeň začíná časně ráno a končí v poledních hodinách.

obrázek ke článku Doba sklizně, kvalita a světová kvalifikace čaje

  • První sběr je od konce března až do začátku května. V Číně je první sklizeň v dubnu, v Ásamu koncem března začátkem dubna a v Rusku v dubnu až v květnu.
  • Druhá sklizeň bývá zpravidla od konce května do poloviny června. Tato sklizeň patří k jakostně nejlepším.
  • Poslední sklizeň probíhá koncem září.

V některých pěstitelských krajích je doba sklizně téměř po celý rok. Například v Indii a na Cejlonu, kde nejsou období častých dešťů, se čajové listy sklízejí 15 krát - 30krát do roka, a to každý osmý až šestnáctý den, podle růstu nových mladých výhonků.

Čím jsou sebrané lístky mladší, tím je hotový výrobek kvalitnější. Nejvyšší obsah cenných látek důležitých pro jakost čaje mají mladé lístky.

Listové pupeny jsou celé stříbřitě bílé a porostlé bílými chloupky. Podle způsobu zpracování si mohou tento vzhled zachovat i u hotového produktu. Ze stříbřitých pupenů se vyrábí tzv. květový čaj.

Při fermentačním procesu získávají stříbřité pupeny působením šťávy z čajových lístků zlaté zabarvení a jsou nazývány zlatavými výhonky, tzv. zlatavý tips. Čaje osahující tyto zlatavé výhonky patří k nejkvalitnějším.

Jednotlivé lístky na výhonku větvičky čajovníku jsou v obchodním styku označovány postupně od vrcholového listu.

Světová klasifikace čaje podle názvů:


  • První přilehlý lístek (označován orange pekoe - OP) - slouží k přípravě nejžádanějších, chuťově nejvýraznějších a nejkvalitnějších čajů, neboť má nejvyšší obsah cenných látek.
  • Druhý lístek (pekoe - P) - poskytuje čaj střední jakost.
  • Další lístky - třetí lístek (pekoe souchong - PS), čtvrtý (souchot – S) a pátý (congo - C), slouží k výrobě čajů nižší třídy.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Doba sklizně, kvalita a světová kvalifikace čaje
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní