Příkrmy v období od 5. měsíce do 1 roku dítěte

Pro kojence je tou nejlepší stravou mateřské mléko, které je pro dítě do 4 měsíců plně dostačující. Avšak dítě, které maminka již nekojí a je živeno umělým kojeneckým mlékem, může již v tomto věku přejít na mléko pokračující. Nejedná se však o nutnost. Vpřípadě, že dítě prospívá, může dál pít mléko počáteční. Dítě by mělo jíst 5x denně, množství podávaného mléka se postupně zvyšuje.

obrázek ke článku Příkrmy v období od 5. měsíce do 1 roku dítěte

Strava kolem 5. měsíce věku dítěte


Pokud má nekojené dítě i po vypití většího množství mléka (900-1000ml) stále hlad, je vhodné začít s podáváním prvních nemléčných příkrmů. Dětem podávejte jemné, hladké, polotekuté kaše bez kousků a hrudek. Zelenina a ovoce se musí řádně omýt a očistit. Zpracovává se vařením, přípravou v páře nebo dušením v malém množství vody. Nakonec zeleninu propasírujte. Zeleninový vývar nevylévejte, můžete ho použít k ředění připravovaného pokrmu.

Strava kolem 6. - 8. měsíce věku dítěte


Od dokončeného 6. měsíci začněte i kojenému dítěti podávat první nemléčné příkrmy. To platí rovněž i pro dítě na umělé výživě, které prospívalo a nebylo nadmíru hladové.

V kojení pokračujte nadále podle chuti dítěte. Jídlo dětem individuálně rozmačkejte vidličkou, umelte nebo rozmixujte tak, aby mělo jemně hrudkovitou podobu. Dítěti v tomto věku můžete nabízet už také jídlo do ruky, např. kousky ovoce a zeleniny.

Maso, které podusíte v malém množství vody, důkladně rozmačkejte vidličkou nebo jemně nakrájejte. Dítěti můžete podávat i tekutiny, například dětský čaj, kojeneckou vodu, ovocné a zeleninové šťávy, a to z hrnečku či láhve.

Strava kolem 8. - 10. měsíce věku dítěte


V tomto věku již nemusíte jídlo dětem lisovat, pasírovat nebo mixovat. Stačí ho pouze posekat na jemné kousky nebo ho nakrájet. Dítěti dávejte častěji jídlo přímo do ručičky, aby mělo příležitost učit se jíst samostatně. Můžete mu podávat kousek chleba či rohlíku.

Zeleninu a ovoce můžete podávat i čerstvé, nakrájené na plátky nebo tyčinky. Do ovocného pyré můžete přidat neslazený bílý jogurt. Tepelně se zelenina a ovoce upravuje stále stejně, jelikož jde o nejvhodnější způsob zpracování potravin nejen pro kojence, ale i pro dospělé.

Po 8. měsíci je výživa stejná pro obě skupiny dětí, tj. pro plně kojené do 6. měsíce i pro živené náhradním mlékem. Lze přidávat další druhy zeleniny, občas rýži místo brambor (brambory vždy preferujte hlavně v zimních měsících kvůli obsahu vit. C). Postupně je možné občas zařadit i těstoviny, z luštěnin červenou čočku (je lépe stravitelná), dále květák, brokolici, dobře provařený vaječný bílek apod.

Na oběd můžete 1x týdně zařadit také omáčky (rajská, koprová), nikdy ne játrovou nebo houbovou, nezahušťujte však jíškou.

V jídelníčku mají své místo i kaše. Kaše s lepkem je vhodnější do jídelníčku zařazovat v době, kdy je dítě ještě kojeno. Lepek je obsažen ve všech u nás běžných obilovinách. Výjimku tvoří rýže a kukuřice. Praktické jsou instantní kaše.

Dítěti podáváme i další tekutiny, jako je kojenecká voda, dětský čaj či šťávy z ovoce a zeleniny. Ovocné šťávy a džusy podáváme pouze v omezeném množství (120-150 ml denně). Větší množství sladkých tekutin není vhodné, vede totiž k odmítání jiné stravy bohaté na živiny.

Strava kolem 10. - 12. měsíce věku dítěte


V tomto období se strava dítěte přibližuje stravování dospělých. Množství mléka je cca 500 ml denně. Předpokladem vhodné stravy pro takto staré děti je pestrý jídelníček, bohatý na ovoce a zeleninu.

Dítě začíná zkoušet jíst samo lžičkou. V této činnosti ho podporujte.

Ke snídani nebo ke svačince zkoušejte dávat kousek celozrnného pečiva s máslem, který nakrájejte na kousky. Dítě velmi rychle pochopí, že má žvýkat. Na máslo pak můžete nastrouhat tvrdý sýr, ředkvičku nebo položit kousky oloupaného rajčete. Lze rovněž podávat cereálie v podobě ovesných vloček.

Výjimkou však stále zůstává omezená konzumace určitých potravin, nebo jejich úplný zákaz. Mějte také na paměti, že do 12. měsíce se strava dětem nesolí!

Dětem v tomto věku není vhodné podávat:


 • vaječný bílek
 • mléko
 • tvaroh (vysoký obsah bílkovin)
 • tavené sýry
 • smetanu
 • nízkotučné mléčné výrobky
 • ovoce - ananas, citrusové plody, mango, fíky, datle, bobulovité ovoce (jahody, maliny, rybíz, angrešt)
 • mandle, pistácie, arašídy, vlašské ořechy, slunečnicová semínka, dýňová semínka
 • cukr, med
 • zeleninu – čerstvé rajče, celer, papriku, ředkvičku, křen
 • luštěniny
 • kysané zelí
 • koření - vanilku, skořici, muškátový oříšek, kari
 • ryby, mořské plody


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Příkrmy v období od 5. měsíce do 1 roku dítěte


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní