Chardonnay - suché, polosuché víno

Chardonnay pochází z Burgundska ve Francii. Název odrůdy je odvozen od názvu obce Chardonnay, v departementu Saône-et-Loire na východě Francie. Jde o odrůdu, která je rozšířena po celé západní i východní Evropě. Tato starobylá odrůda vznikla volným křížením Rulandského s odrůdou Heunisch.

obrázek ke článku Chardonnay - suché, polosuché víno

Odrůdě se daří v mnohem širší škále klimatických a půdních podmínek, než většině jiných odrůd. Náročnost na stanoviště a půdu je podobná, jako u Rulandského bílého. Ideální jsou svahovité pozemky s velmi dobrou expozicí k slunečnímu záření. Dozrává později a má nižší výnosy než jiné odrůdy bílého vína, ale jakost vína je vyšší.

Na Moravě a v Čechách se spolu s Rulandským bílým pěstuje od nepaměti. V současné době patří mezi módní odrůdy a poskytuje nepochybně spolu se Sauvignonem a Ryzlinkem rýnským nejkvalitnější bílá vína na světě. K optimální zralosti takových vín dochází až po 8 - 10 letech.

Proti poškození mrazy je tato odrůda středně odolná, jarní mrazíky ji také někdy ohrožují. Výnos je středně vysoký, 9 až 12 t/ha při cukernatosti 16 - 23 °NM. Při středním výnosu a dobrém ročníku lze očekávat vysoce jakostní sklizně vhodné k produkci výběrových vín. Důležité je načasování sklizně, jelikož při dozrávání hrozny ztrácí poměrně rychle kyseliny a naopak se zvyšuje hladina cukrů.

Charakteristika:


  • barva vína - světle jiskřivá zelenožlutá až žlutá
  • druh vína - suché, polosuché
  • vůně - bohatá, s nádechem ovoce, lze rozpoznat broskve, meloun, jižní ovoce, ananas a citrusové plody
  • chuť - plná, extraktivní, připomínající exotické plody, po dlouhém ležení v sudu se mění v plná smetanová vína s typickou chutí a vůní, která nejvíce připomíná kousek teplého opečeného chleba

Nejlepší vína mají vyváženou kyselinu a hutnou až olejovitou konzistenci s máslovitým závěrem. Taková vína obecně stárnou rychleji a optimum jejich zralosti bývá dosaženo po 3 až 5 letech zrání v láhvi.

Při výrobě vína v malých dubových sudech typu barrique vystupuje též aroma podle stupně vypálení vnitřních stěn sudu (toastování), víno získává vanilkové až hřebíčkové tóny.

Chardonnay je také základní surovinou pro výrobu špičkových šumivých vín, nejen v oblasti Champagne, kde tvoří asi jednu třetinu ploch vinic. Nejlepší ledová, slámová či vína z cibéb pocházejí právě z této odrůdy. Běžně se Chardonnay konzumuje do 5 let po sklizni.

Výraz vína Chardonnay se mění podle klimatických a půdních podmínek:


  • Ze severnějších poloh - může být čisté a spíše neutrální, v chuti minerální až ocelové s tóny zelených jablek a citrusů, s výraznou kyselinkou. Pokud hrozny vyzrají opravdu dobře, projevují se vůní zralých hrušek, květů akátu a grepu.
  • Z teplých oblastí - získává tropické tóny, především mango, banán, ananas, broskev a meloun, někdy i smetanu, med a karamel. V chuti se pak tyto vjemy potvrzují, navíc dominuje plnost s krémovým a máslovým pocitem na patře.
  • Na těžkých půdách - mají vína minerální charakter a někdy zelené tóny ve vůni.

V gastronomii se Chardonnay doporučuje k rybám, mořským plodům, bílému masu, těstovinám se sýrem, hodí se k středně vyzrálým sýrům, měkkým sýrům s bílou plísní, paštikám a bílým omáčkám.

Plnější vína jsou vhodná v kombinaci s mírně upraveným hovězím a vepřovým masem. Vyzrálé přívlastkové víno se hodí k masu na rožni, ke steakům, tvrdým sýrům, k bažantovi a k divočině.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Chardonnay - suché, polosuché víno


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní