Tramín červený - suché, polosuché víno

Tramín (TČ) je starobylá moštová odrůda révy vinné, určená k výrobě bílých vín. Dlouho se předpokládalo, že místem původu odrůdy je sever Itálie, kde se nachází obec jménem Tramin (Tramino, Termeno). Odtud se odrůda měla šířit do Švýcarska, Německa, do prostoru Střední Evropy a do Francie. Na severu Itálie však neexistují ani žádná lokální synonyma odrůdy, která by zde musela vzniknout, kdyby se tu odrůda pěstovala po staletí. Původ odrůdy je tedy nejasný a ztrácí se v dávné minulosti.

obrázek ke článku Tramín červený - suché, polosuché víno

Podle nejnovějších genetických výzkumů má tramín červený poměrně blízko k volně rostoucí révě lesní a je pravděpodobně nahodilým křížencem dvou ještě starších, neurčených a dnes již patrně neexistujících odrůd. Jde o jednu z nejstarších pěstovaných odrůd, která se podílela na vzniku mnoha klasických evropských odrůd révy a bývá oblíbeným partnerem při šlechtění nových odrůd.

Tramín červený je bílá odrůda, která je nejdéle pěstovanou odrůdou na území ČR. Vyzrává velmi dobře (80 - 90 % délky). Růst je na úrodných půdách středně silný až bujný. Na chudých a suchých půdách roste slabě a degeneruje. Vyžaduje pravidelné hnojení. Odolnost vůči zimním mrazům je velmi dobrá, na sucho reaguje špatným odkvétáním.

Víno Tramín je charakterizováno jako osobité, silné (alkohol není v rovnováze s kyselinami), snadno rozpoznatelné. Jde i o vína vysoké kvality, mají kořenitě medové až bezové vůně a koncentrované, kořenité chuti s vysokým obsahem kořenitých a vonných látek.

Mívají vyšší obsah alkoholu a glycerolu, po zakroužení ve sklence zanechávají výrazné oblouky (mosty).

V ČR je jeho každoroční podíl vyšší než 1/3 veškerého objemu vína v jakosti výběr z hroznů a je tedy nejčastější odrůdou, ze které tato vína vznikají.

Vynikající je tramín z výběrových hroznů, se slámovými a s botrytickými výběry, které přidávají tóny ušlechtilé plísně. Víno se podává v omezeném množství ke zvláštním příležitostem.

Vhodnost ke skladování je průměrná až dobrá, pokud má víno vyšší aciditu. Ležením v láhvi se aroma zušlechťuje.

Charakteristika:


  • hrozny - menší
  • bobule - menší
  • barva vína - zlatožlutá až zlatavá, intenzivnější než u jiných odrůd s jasnými zlatavými odlesky, někdy s jemným růžovým reflexem
  • vůně - plná a kořenitě bezová, někdy připomíná vůni exotického ovoce, jako je liči, mango, grapefruit, papája, do které se mísí květnaté tóny fialky, pivoňky, muškátů a čajových růží, z koření zázvor, skořice, lékořice, můžeme hledat i med a hrozinky
  • chuť - plná, extraktivní, velmi kořenitá, s nižším obsahem kyselin, se zbytkovým cukrem a s dominantním „parfémovým“ aroma, pocit na patře a v ústech je jemný, plný, bohatý, hřejivě alkoholický, hutný až olejnatý

Po technologické stránce je Tramín náročný, mošt mívá menší aciditu, kterou je třeba zachovat a pomocí vyšších dávek síry uchovat víno svěží. Také je třeba ponechat dostatečné množství zbytkového cukru, kvůli harmonii vína. Nedostatek kyselin způsobí, že víno není svěží, převáží jeho plnost, je těžké, někdy až mdlý.

Tramín z pozdních sklizní s velmi vysokým zbytkovým cukrem, bývá obzvlášť těžký a velmi ceněný. Tato vína nejsou určena pro běžnou spotřebu, ale pro slavnostní příležitosti. Vypije se jich většinou méně než vín z méně aromatických odrůd, neboť tramín se poměrně snadno přepije.

Doporučené servírování vína Tramín:


  • Hlouběji vychlazená vína - jako aperitiv. Často se nabízejí jako doprovod k předkrmům, např. k paštice z husích jater.
  • Suché Tramíny - k uzeným rybám, k úhoři.
  • Sladké výběry (se zbytkem neprokvašeného cukru) - na závěr stolování k sýrům s modrou plísní nebo ke kozím či ovčím sýrům.
  • Velmi sladké - na závěr stolování ke sladkým zákuskům, koláčům.

Díky neobvyklému aroma a plnosti chuti po liči patří Tramín k těm málo vínům, která se hodí ke kořeněnému jídlu. Proto lze vína Tramínu podávat i k některým exotickým, silně kořeněným pokrmům asijské kuchyně, případně ke sladkým úpravám masa.

V lidovém léčitelství je Tramín, stejně jako jiné aromatické odrůdy, používán k léčení horních cest dýchacích.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Tramín červený - suché, polosuché víno


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní