Multivitaminy s minerály a stopovými prvky pro dospělé

Multivitaminy s minerály a stopovými prvky jsou nezbytné nejen pro zdravý růst, ale i k dosažení a udržení vitality, zdraví a celkově dobré kondice. Mnohé z nich ovlivňují činnost celého organismu, regulují chemické procesy, tvoří enzymy potřebné k nitrobuněčné látkové výměně a podobně.

Potřebnou denní dávku vitamínů a minerálů zvyšuje větší příjem bílkovin nebo sacharidů, namáhavý fyzický výkon, ale i vnější škodlivé vlivy, jako je znečištěná voda a ovzduší, nadměrný hluk, ustavičný stres, konzervační látky, antikoncepční pilulky a jiné léky, nikotin, kofein a podobně. V takovém případě již nestačí spotřebu pokrýt přírodní zdroje a je bezpodmínečně nutné užívat doplňkovou výživu.

Jelikož určité vitamíny působí v řadě fyziologických procesů společně, větší spotřeba určitého vitaminu si tak vyžaduje i zvýšení konzumace dalších vitamínů, minerálů nebo stopových prvků. Proto je vhodné dát přednost komplexním přípravkům, kde jsou jednotlivé složky zastoupeny v optimálním vyváženém poměru. Vhodnější je chelátová forma, kterou dokáže lidský organismus nejlépe zužitkovat.

Velkým pokrokem ve výrobě vitamínů bylo zahájení prodeje prostředků s tzv. zpomaleným uvolňováním. V těchto preparátech jsou účinné látky navázány na nosiče, které umožňují jejich vstřebávání po dobu 8 – 12 hodin. Tím je v krvi přítomna určitá stálá koncentrace těchto vitamínů po celý den. Přípravky, které toto zpomalené uvolňování nemají, se naopak rychle vstřebávají a pokud není organismus schopen vše okamžitě zužitkovat, vyloučí se přebytek během 2 – 3 hodin z těla ven močí.

Je zbytečné užívat několik komplexních preparátů současně. Při užívání přípravku s obsahem komplexní řady vitamínů B, není již třeba konzumovat další vitamíny B samostatně, s výjimkou případů, kdy to nějaké onemocnění nebo závažný stres vyžaduje. Při užívání přípravků s obsahem vitamínů B získává moč určitý zápach a barvu, což je pro tyto vitamíny charakteristické.

O užívání potravinových doplňků je vždy vhodné poradit se předem se svým ošetřujícím lékařem!


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní