Přehled možných typů stravování

Moderní doba přinesla množství způsobů, jak se stravovat. V posledních letech je vedle známého vegetariánství populární i vitariánství nebo dokonce paleo stravování.

Alternativní druhy stravování:


  • Masožravec (karnivorie) - konzumuje výhradně jen živočišnou potravu.
  • Všežravec (omnivor) - nespecializuje se pouze na jeden typ potravy. Živí se jak živočišnou, tak i rostlinnou potravou. V současnosti je tento typ stravování nejrozšířenější. U tohoto typu stravování je nadváha častější, než je tomu u jiných druhů stravování.
  • Vegetarián - z jídelníčku je vyloučeno maso (červené maso, drůbež, mořské plody a maso z jiných živočichů), může zahrnovat i vyloučení vedlejších produktů z porážky živočichů, mléčné výrobky a vejce.
  • Vitarián - vegetarián, který se stravuje pouze syrovou rostlinnou stravou, která není zničena žádnou úpravou a obsahuje tudíž všechny výživné látky. Vitariáni se orientují na život, konzumují raw food (živou stravu).
  • Vegan - veganství je životní styl, který zakazuje využívání živočišných produktů pro naše potřeby. Tento typ se živí pouze rostlinnou stravou, což vylučuje konzumaci živočišných produktů (maso, mléko, sýry, vejce i med).
  • Pescetarián - konzumuje mléko, vejce, ryby a v některých případech i plody moře, ale žádný další druh masa. Tento způsob stravování je zvláště populární v Japonsku.
  • Paleotik - tento typ se inspiruje starší dobou kamennou. Tvrdí, že pokud se budou dnešní lidé stravovat stejně jako jejich dávní pravěcí předkové, neonemocní rakovinou, cukrovkou, neohrozí je vysoký krevní tlak a jiné nemoci.
  • Celiatik - trpí chorobou, která se nazývá celiakie. Je to nemoc způsobená nesnášenlivostí lepku. Lepek je směs bílkovin přítomných v obilných zrnech. Tento typ nekonzumuje pšenici, ječmen, žito, špaldu a výrobky z nich (chléb, pečivo, strouhanku, těstoviny, krupici, kuskus). Jako náhrada slouží brambory, sója, rýže, kukuřice, pohanka, jáhly, luštěniny, mezi diskutabilní patří oves.
  • Makrobiotická strava - makrobiotika (z řeckého makrós -velký, dlouhý a bios - život) je životní styl a dietní režim, který je založen na taoistickém učení jin a jang. Jídelníček podle makrobiotických zásad může být vhodným doplňkem nebo i základem diet pro potravinové alergie. Základní potravinou jsou obiloviny doplněné o další potraviny (místní zelenina a další lokální produkty). Zakazuje požívání průmyslově zpracovaných potravin a většinu živočišných produktů. Makrobiotické učení také omezuje množství tekutin, zakazuje přejídání a požaduje, aby potrava byla před polknutím důkladně rozžvýkána.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní