Veganství, vegani
Pojem veganství zavedli v roce 1944 zakladatelé britské Vegan Society, která zůstává autoritou ohledně definice veganství. Aktuální česká definice veganství zní:
"Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu."
Vegani
striktní vegetariáni,
nejedí žádné maso a produkty živočišného původu. Navíc se
zříkají konzumace vajec a mléčných výrobků, někdy i medu a včelího vosku. Z etických důvodů
odmítají rovněž výrobky z kůže, vlny nebo hedvábí, kosmetiku a čistící přípravky obsahující živočišné složky a očkování séry, která pocházejí ze zvířat.
Strava veganů se skládá z obilovin, ovoce, semen, zeleniny, hub, ořechů, bylinek, koření a luštěnin.
Správně sestavená
veganská strava má určité
zdravotní výhody, a to především v nízkém obsahu nasycených tuků a cholesterolu, naopak se vyznačuje vysokým obsahem rostlinných bílkovin, polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů, jako je vitamin C a E. Je však třeba
dbát na dostatečný příjem vitamínu B12, D, jódu, selenu, vápníku, železa a omega-3 mastných kyselin, a to případně ve formě
potravinových doplňků, jelikož tyto složky veganská strava neobsahuje.
- Frutariáni - striktní vegani, nejedí žádné živočišné potraviny (maso, ryby, mléko, mléčné výrobky a vejce), nejedí však ani luštěniny a obiloviny. Konzumují jen čerstvé nebo sušené ovoce, ořechy spadlé na zem, med a olivový olej.
Důsledně přijímané veganství také
odmítá používat kosmetiku testovanou na zvířatech,
nesouhlasí s rybařením, myslivostí, kožešinovým průmyslem, cirkusy či zoo.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...