Želatina - živočišného nebo rostlinného původu

Želatina je bílkovina živočišného nebo rostlinného původu, jelikož ale neobsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan, nepovažuje se za plnohodnotnou bílkovinu. Je bez chuti, barvy i zápachu, dodává organismu aminokyseliny, které tvoří základ kostní a chrupavčité tkáně, kloubních pouzder, vazivových tkání a kůže. Zajišťuje tak dobrý stav kůže, vlasů, kloubních chrupavek, zubů, šlach, krevních cév a všech vazivových tkání. Kolagen je také ve sklivci a v bělmě oka. Slouží nejen k ochraně kloubních chrupavek a vazů před předčasným opotřebením, ale i k jejich regeneraci. Užívá se i ve veterinárním sektoru hlavně pro psy a koně, často v kombinaci s jinými doplňky a minerály.

Kolagen je nezbytný zejména v dětství a v období dospívání pro tvorbu kostí, protože vytváří síť pro ukládání vápníku, čímž v dospělosti chrání klouby před artrózou. Je důležitý i pro seniory a sportovce, a to nejen k regeneraci kloubů, ale zlepšuje jejich hybnost a předchází úbytku kloubní chrupavky.

Existují také kosmetické krémy s obsahem kolagenu a pleťové masky.

Vařením se kolagen mění na glutin, látku, která má rosolovité vlastnosti a je nejpodstatnější složkou želatiny. Chlazením želatina tuhne, je podobná počátečnímu kolagenu, ze kterého vzniká.

V cukrářství se využívá její želírovací schopnosti. Želatina se ochucuje různými příchutěmi, hlavně citrónovou, ananasovou, pomerančovou, jahodovou, malinovou. Ovoce jí dodává i barvu.

Typ želatiny podle zdroje, ze kterého ji získáváme:


  • Živočišného původu - jemný klih, který se získává vyvařením vepřových a hovězích šlach, kůží, kostí a jiných jatečných odpadů bohatých na kolagen. Používá se především v potravinářství k výrobě cukrovinek (např. gumových medvídků z vepřové želatiny), dortů, tlačenky, huspeniny ap.
  • Rostlinného původu (agar) - z mořských řas. Jde o výživnou potravinu bez kalorií, obsahující mnohé minerály. Získává se z vodních rostlin, řas, které žijí v hloubce 80 metrů a má světlou barvu a nevýraznou chuť. Živočišnou želatinu zcela nahradí, její želírovací vlastnosti jsou několikanásobně vyšší. Proces výroby agaru je velmi náročný jak technologicky, tak i finančně. Používají ji zejména vegetariáni, hodí se pro výrobu zákusků, aspiků. Agar se nemusí jíst jen v pokrmech, dá se v práškové formě rozmíchat, dávkuje se jedna lžíce do sklenice vody a může se takto pít denně pro regeneraci.Je protizánětlivý, obsahuje flucoidan, který pomáhá při rakovině prsu, je bohatý na železo, jód, vápník.

Kromě potravinářství se želatina využívá i na výrobu gelů, šamponů či na výrobu vstřebatelných nití na chirurgické účely, v lécích jako plnidlo při výrobě tobolek, v mikrobiologii k výrobě půd, na kterých se pak pěstují bakterie.

Želatina je vhodná také pro obézní pacienty, neboť působí jako mírné projímadlo, čímž pomáhá snížit nadváhu při zácpě, vysokém tlaku a onemocnění střev.

Želatina se dá koupit v lékárnách, drogeriích či obchodech se zdravou výživou.

Významné je i průmyslové využití želatiny, např. při výrobě fotografické emulze.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Želatina
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní