Začátek kojení

První přiložení k prsu u zdravého novorozence by v případě spontánního porodu mělo nastat ještě na porodním sále a to co nejdříve po porodu, nejlépe do 30 minut.

Přisátí dítěte k matčině prsu je důkazem jeho zdraví a správné adaptace po porodu. První přiložení k prsu u zdravého novorozence by v případě spontánního porodu mělo nastat ještě na porodním sále a to nejlépe do 30 minut po porodu. Tím je velice příznivě ovlivněna a urychlena tvorba mléka. Novorozenec je ihned po porodu připraven sát, instinktivně hledá prs matky. K tomu mu pomáhá zejména čich.

První přiložení k prsu by mělo probíhat v klidu a s pomocí kvalifikovaného personálu, kterým může být buď dětská sestra, nebo porodní asistentka. Ne všechny miminka se však hned na porodním sále přisají. Je proto vhodné, aby s vámi miminko na porodním sále zůstalo po celou dobu dvou hodin, které tam čerstvá maminka ještě tráví.

V případě, že maminka rodila císařským řezem, dochází k prvnímu přiložení až po probuzení rodičky z narkózy.

Do dvou hodin po porodu, po prvním přisátí dítěte k matčině prsu, je vzestup hladin hormonů oxytocinu a prolaktinu mnohonásobně vyšší než při přiložení dítěte k prsu v pozdější době (je to signál k tomu, že proces tvorby mléka začal). Trvejte tedy na tom, aby vám po porodu ponechali miminko na bříšku a vy jste se tak pokusila o první přisátí.

Vydatné sání maminčiny bradavky a dvorce je provázeno uvolňováním hormonu oxytocinu, který působí na děložní stahy. Děloha se tak zavinuje a díky tomu potom žena i méně krvácí.

  • Hormon oxytocin je zodpovědný za uvolňování hormonu prolaktinu do vývodného systému žlázy a na jeho dostupnost dítěti.
  • Hormon prolaktin je spojen se silnou touhou mít dítě u sebe, pečovat o něj a chránit jej. Je také zodpovědný za produkci mléka.

Většina maminek na celém světě je rozhodnutá, že bude své dítě po porodu kojit. K tomu, aby kojení bylo úspěšné, je potřeba, aby si žena důvěřovala. Miliony žen na celém světě své děti kojí a mateřské mléko tak nejednomu z nich pomohlo ke zdravému vývoji a kvalitnímu životu. Každá matka by měla umět rozpoznat, co její dítě chce a potřebuje. Je to i kojení, jenž může přispět k tomu, aby se mezi matkou a dítětem vytvořilo na celý život nezapomenutelné pouto!


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní