Principy homeopatie - soubor utříděných popisů

Homeopatie má pevně stanovené principy léčby, které se v mnohém liší od klasické medicíny. Podstatu homeopatické léčby vystihuje věta: „podobné léčí podobným“. Znamená to, že látky, které vyvolávají určité příznaky ve zdravém těle, jsou vhodné pro nemocného, jehož symptomy co nejpodobněji odpovídají těmto příznakům. Běžná medicína léčí naopak často opačné opačným, jakoby potlačením, neutralizací stavu.

Popisy léků, byly získávány při pokusech se zdravými lidmi v průběhu mnoha let. Pokusní jedinci, na nichž se účinky konkrétních látek testovaly, pečlivě zaznamenávaly po jejich požití všechny odchylky od svého obvyklého fyzického i psychického stavu. Shromážděním a utříděním těchto záznamů pak vznikly podrobné popisy účinků jednotlivých homeopatických léků.

Soubor utříděných popisů se označuje jako Materia medica. Zkušený homeopat vybírá ten nejpodobnější lék pomocí srovnání souborů symptomů nalezených u pacienta se soubory symptomů zaznamenaných u jednotlivých léků v Materii medice.

Pohled na jednotlivé příznaky a obtíže musí být detailní. Už u pouhé rýmy, nejčastějšího a přitom léky neovlivnitelného stavu, umožňuje homeopatický pohled rozlišení mnoha podob choroby.

Zkušený homeopat následně vybírá lék podle toho, jakou má výtok z nosu barvu, hustotu, zda působí na okolí nosu, čím je doprovázen, v jaké souvislosti vznikl.

Podle pacientem uvedených příznaků lze danou rýmu přiřadit jako vodnatou, řídkou s nedráždivým výtokem, zlepšenou na čerstvém vzduchu, odírající horní ret do červena, provázenou kýcháním. Podle přiřazení v kapitole akutních rým v homeopatické učebnici je na takto popsanou a pojmenovanou rýmu možné nasadit homeopatický lék (Allium cepa). Tento lék je vyrobený z cibule, jelikož je to právě cibule, která při krájení nožem vyvolává blíže popsané příznaky.

Přesný popis stavu je nesmírně důležitý, protože lék z cibule by již nefungoval např. na rýmu žlutou či žlutozelenou, vazkou, přilnavou, kde výtok zasychá a vytváří stroupky na sliznici nosu. Pacient si stěžuje na bolest a tlak u kořene nosu. Zde by se mohl osvědčit homeopatický lék Kalium bichromicum.

Principy homeopatické léčby:


  • Princip podobnosti - základní princip, jenž je obsažen již v jejím názvu Homeo (podobný) - pathos (nemoc, utrpení).
  • Soubor symptomů - na rozdíl od klasické medicíny, kdy pacienti se stejnou nemocí dostanou v podstatě stejné léky, v homeopatii určují výběr individuální projevy dané nemoci.
  • Minimální dávka - k léčbě stačí podat jen potřebnou malou dávku správně rezonujícího homeopatického léku, která vyvolá pozitivní impuls k uzdravení.
  • Jeden lék v daném čase - homeopat vyhledá pacientovi jeden lék, který může být pacientovi v daném čase nejpodobnější. Tento fakt jasně vylučuje možnost podání ještě dalšího, tj. dvou a více léků najednou, jak je tomu v případě klasické medicíny, kdy následně lékař není schopen sledovat, jak který lék působí.

Podání jednoho homeopatického léku v určitém čase neznamená podání jednoho léku navždy, neboť množství symptomů a vývoj v čase mnohdy jediný lék nepokryje. V takovém případě je nutné určit, které symptomy jsou pro daný čas hlavní, nejvýznamnější a podle nich předepsat lék. Teprve až tyto symptomy odezní, je možné předepsat jiný lék, dle souboru všech důležitých symptomů.

V akutním stavu dochází k rychlejšímu vývoji i změně symptomů. Zde je nutné zvolit postupné použití dvou, tří léků během několika málo dní.

Veškerá podávání a dávkování léku v průběhu konstituční léčby vždy konzultujte se svým homeopatem!


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Principy homeopatie
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní