Kapara trnitá - kapary
Kapara trnitá (Capparis spinosa), někdy označována jako kaparovník, je nízký poléhavý keř, který roste v celé oblasti Středozemního moře, setkáme se s ním ale i na území Střední Asie (především Indie), Severní Ameriky a Austrálie. Nejdůležitějšími oblastmi pěstování jsou v dnešní době Kypr, Francie, Itálie, Španělsko a Alžír, kde se pěstují na speciálních plantážích. Nejlepší kapary, které pocházejí z jižní Francie, se jmenují nonpareil-les. Tyto kapary jsou chutnější a mají i vyšší obsah účinných látek. Vzhledem k tomu, že ruční otrhávání kaparů, jejich třídění a nakládání je nákladné, je i cena kvalitních kaparů poněkud vyšší. Rostliny rostou divoce na suchých stráních a není vzácností se s nimi setkat na zdech polorozbořených staveb. Kapara má nádherné květy, které jsou velké, bílé nebo bledě růžové se čtyřmi korunními plátky a velkým počtem nezvykle dlouhých fialových tyčinek, které květům dodávají exotický vzhled. Kapary jsou uzavřená, ještě kališními lístky obklopená, květní poupata. Musí se otrhat hned, jak se na jaře objeví. Aby se dala používat jako koření, musí být ještě dále upravena.
Po otrhání jsou poupata ponechána na vzduchu ve stínu zavadnout, což trvá několik hodin až několik dní. Teprve při vadnutí se rozvíjí jejich charakteristická chuť a vůně, která pochází od kyseliny kaprinové. Právě ona se podílí na léčivém působení kaparů. Mezi další léčebné prvky patří antihistaminikum obsaženo v pupenech rostliny.
Následně se nerozvinutá poupata nasolí a naloží do octa s přídavkem vinného octa nebo oleje, kde se ponechají po dobu nejméně 3 měsíců. Po zrání se třídí, balí a expedují na trh.
Kůra, listy a kořeny kapary mají diuretické (močopudné) účinky a snižují účinky toxických látek (alkoholu, drog, léků, antikoncepčních preparátů a dalších cizorodých látek) na lidský organismus, především na játra, čímž čistí organismus.
Kapary působí lehce povzbuzujícím způsobem, dodávají energii, posilují organismus, pomáhají při psychické slabosti. Tím, že dojde k obnově vnitřních sil, dochází i k překonání choroby.
I když kapary neléčí v pravém slova smyslu, je vhodné je použít, pokud se dostaví nemoc provázena nechutenstvím.
Kapary podporují trávení, lze je použít do předkrmů a salátů i při pomalém trávení.
Kapary mají příznivý vliv na imunitní systém, hlavně proti kašli, jelikož uvolňuje hleny.
Nejširší uplatnění mají ve středomořských kuchyních (italské, španělské, řecké). Používají se do salátů, do pikantních omáček, majonéz, k sýrům či k rybám, na těstoviny, pizzu i k různým masům jako je ragú, mleté řízky nebo ryby či jehněčí speciality.
Kapary v nálevu lze při vaření použít bez úpravy, kvalitnější kapary nakládané pouze v soli je třeba před použitím propláchnout, aby svou chutí nepřehlušily chuť ostatních přísad pokrmu.
Při tepelné úpravě kapary do pokrmu přidáváme až ke konci vaření, protože po delší přípravě začínají kapary hořknout. Ti nejlepší kuchaři doporučují kapary v pokrmu jen prohřát.
Kapary dobře chutnají v kombinaci s bazalkou, česnekem, oreganem, petrželkou a estragonem.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...