Ochrana proti komárům, přípravky s B-vitamíny, babské rady
Štípance od komárů, tedy od komářích samiček nejen že pořádně svědí, ale mohou způsobit i nepříjemnou alergickou reakci. Nejaktivnější bývají za soumraku a v blízkosti stojatých vod. Podle amerických vědců komáry vábí tělesný pach, čímž je více přitahují silnější lidé, kteří se více potí. Také těhotné ženy prý komáry více přitahují. Tyto výzkumy však nejsou vždy pravidlem, krvelačná komáří samička si k útoku bez problémů vybere i drobné dítě.
Nejvhodnější
ochranou je prevence. V případě, že se chystáte zakoupit nějaký repelent, vždy důkladně
čtěte příbalový leták, abyste věděli, co daný přípravek obsahuje. V případě aplikace dětem a těhotným ženám se zajímejte i o to, zda je pro ně
vhodný či nikoliv.
Ochrana proti komárům:
- Chemické repelenty - bývají účinnější, jsou však méně šetrné jak k samotnému uživateli (mohou způsobit bolesti hlavy, alergické reakce,…), tak i k životnímu prostředí.
- Přírodní repelenty - neobsahují chemikálie, je však třeba je častěji aplikovat. Bývá v nich nejčastěji obsažena máta, levandule, meduňka, hřebíček, jalovec.
- B-komplex repelent v dražé - místo klasického repelentu ve spreji, jde o tablety B-komplexu, které se užívají vnitřně. Přípravek pokrývá denní spotřebu vitamínů B a navíc nás chrání proti komárům. Tyto, ve vodě rozpustné vitamíny, jsou vylučovány z těla potem a močí. Jejich aroma, zvláště pak vůně Thiaminu (vitamin B1), komáry odpuzuje. Nemusí však fungovat na 100% u všech jedinců.
- Elektrické odpuzovače - vhodné do místností, zapojují se do elektrických zásuvek.
- Insekticidní spirála - do venkovních prostor.
Babské rady - výroba domácích repelentů proti komárům
- Hřebíčková tinktura - asi 30 kusů hřebíčku naložíme do lahvičky Alpy. Necháme louhovat alespoň 2 dny. Roztok dle potřeby aplikujeme na kůži.
- Hřebíčkový odvar - hrst hřebíčků povaříme v cca 1 litru vody. Hotový odvar můžeme rozlít do několika menších nádob, postavit na okna nebo k otevřeným dveřím. Tím docílíme, že komáři dovnitř nevletí.
- Proti komárům fungují také výtažky ze skořice a z máty.
- Repelent z rozmarýnu - do 1 litru vroucí vody vhodíme sáček rozmarýnu, nevaříme. Když výluh zchladne, scedíme přes plátýnko. Přidáme lžičku vinného octa. Přelijeme do sklenice s uzávěrem a uložíme do chladničky. Dle potřeby aplikujeme přímo na kůži.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...