Moucha domácí
Jde o nejrozšířenější otravný hmyz v našich domácnostech. Patří k několika málo druhům živočichů, kterým blízkost člověka přímo svědčí. Již 3 dny po opuštění kukly je samice mouchy schopna klást vajíčka. Každá samice naklade za svůj život do různých odpadků až 900 vajíček. Běžná moucha domácí se dožívá průměrně věku 1 měsíce. Potravou much je kazící se ovoce, maso a výkaly. Přestože jde o velice otravný hmyz, podílí se společně s ostatními druhy dvoukřídlých na likvidaci organických odpadů. Bez much bychom byli přímo zavaleni hnijícími odpadky a zdechlinami. Bohužel tím, jak sedávají mouchy na rozkládajících se zbytcích potravin a zvířat, roznášejí všude choroboplodné zárodky a různé mikroby.
Sušené pomeranče a citróny
- Vůně usušených nakrájených pomerančů nebo citrónů připomíná mnohým lidem advent, je to však i dobrý odpuzovač much a komárů.
Levandule
- Jde nejen o léčivou, dekorativní, ale i velice prospěšnou rostlinu. Můžeme ji pěstovat v truhlících na okenních parapetech nebo na terase a balkónech, její vůně mouchy odpuzuje. Květy této silně aromatické rostliny si můžeme nasušit i do zásoby, celé stonky i s květy se budou překrásně vyjímat ve váze nebo květináči, také lze zavěsit pouze nasušený květ v plátěných sáčcích na okno.
Sdílet na: