Vodní kámen
Každou hospodyňku trápí, ba přímo rozčilují, věčně olezlé vodovodní baterie, na kterých se, podobně jako na umyvadlech, vanách a celém sprchovém koutě, dnes a denně usazuje kamenný povlak. Stále tvrdší chemicky upravená pitná voda způsobuje zašedlý povlak i na umytém nádobí, pokud jej neumýváme v myčce a nepoužíváme různá leštidla. Vodní kámen poškozuje i elektrické spotřebiče, které s vodou přicházejí denně do přímého styku, např. pračky, myčky a snižuje tak jejich životnost.
Citrón
- Nevyhazujte vymačkané citróny! Potřete umyvadlo, dlaždičky, vanu a sprchový kout půlkou vymačkaného citrónu. Na armatury přímo kyselinu citrónovou nedávejte, vytvořte si raději trochu citŕonové vody a tou vodovodní baterie umyjte. Kyselina citrónová vodní kámen nejen šetrně odstraní, ale navíc dodá vaší sanitě příjemnou svěží vůni a lesk.
Kyselina citrónová
- Nasypte obsah jednoho sáčku kyseliny citrónové do konvice (i rychlovarné) a doplňte téměř po okraj vodou. Nechte projít varem a poté ještě zhruba 10 minut působit. Nakonec konvici opláchněte. Čistění se obejde bez zápachu, odstraní i rez.
Soda na praní
- Sodu není třeba zvlášť představovat, už naše babičky namáčely prádlo do vody se sodou, aby se špína z prádla lépe uvolnila. Soda však dokáže i předcházet vodnímu kameni, stačí při každém nebo každém druhém praní nasypat 1 – 2 polévkové lžíce sody přímo na prádlo nebo přisypat k prášku na praní do dávkovače a životnost pračky se tak o hodně prodlouží. Podobně se dá tento postup aplikovat i při předcházení nebo odstraňování vodního kamene z konvic na vodu.
Ocet
- Podobné účinky jako soda má i ocet. Roztok octa a vody v poměru 1:1 nalijte do konvice (u rychlovarné dbáme na to, aby byla spirála plně zaplavená) a nechte projít varem. Po zchladnutí octovou vodu vylijte a dobře opláchněte. U pračky postupujte tak, že půl lahve octa, cca ½ litru nalijte do prázdné pračky a dejte bez prádla prát. Pozor však na narušený chromový povrch, obzvláště jsou-li v něm hlubší škrábance. Zde by mohl ocet povrch naopak ještě více narušit!
Kyselina fosforečná
- Jde o kyselinu, která bezpečně vyčistí vodovodní baterie od vodního kamene. Jelikož snižuje pH, přidává se například do vody na zalévání květin v období jejich květu. Lze ji zakoupit v zahradnických obchodech, litr přijde zhruba na 200 Kč.
Pleťové mýdlo a šampon na vlasy
- Na čištění vodovodních baterií se dobře hodí i přípravky pro naši každodenní hygienu, např. mýdlo nebo šampon. Pokud se rozhodnete těmito přípravky odstranit vodní kámen, nezapomeňte zbytky přípravků vždy důkladně opláchnout. Baterii utřete do sucha, jen tak zabráníte korozi, jež by mohly usazeniny způsobit.
Sdílet na: