Proč jsou BIO produkty dražší?

Někdo by se mohl domnívat, že vyšší ceny u bioproduktů jsou dány jejich dnešní tzv. bio-módou. Ve skutečnosti tomu tak úplně není, neboť ekofarmáři mají bez chemie vyšší náklady na lidskou práci. I obyčejný plevel se musí bez chemického ošetření vytrhat ručně nebo pomocí techniky, kterou obsluhuje opět člověk.

obrázek ke článku Proč jsou BIO produkty dražší?

A není to jen ruční práce, která zvyšuje cenu bioproduktů. Na ekofarmách se nic neurychluje a i bez použití konzervačních prostředků mají bio výrobky kratší trvanlivost, tudíž hrozí zemědělcům riziko větších ztrát. Ve výsledku jsou biopotraviny dražší oproti běžným cca o 20 – 40 %. V České republice jsou však v důsledku zatím málo rozvinutého trhu s biopotravinami tyto rozdíly bohužel často mnohem vyšší.

Potraviny z běžného, průmyslového zemědělství jsou dnes sice levnější, ale kdyby se do jejich ceny promítly i škody na životním prostředí, byly by to právě ony, při jejichž nákupu bychom museli sahat hlouběji do peněženky. Nízká cena masa, vajec, mléka, je v běžných chovech hospodářských zvířat draze vykoupena nejen nedůstojnými životními podmínkami zvířat a levným krmivem (často geneticky modifikovaným), ale i nižší kvalitou těchto potravin.

Běžné potraviny se také vysokou měrou podílejí na vzrůstající obezitě dnešní populace. Uzeniny jsou místo masa plné náhražek a škrobů, sýr obsahuje místo mléčného tuku, tuk rostlinný a spoustu soli, maso je plné stresových a růstových hormonů, v zelenině chybí důležité vitamíny, minerály a stopové prvky.

Ke zdravotním problémům přispívá u české populace i sklon k přejídání. Kdybychom konzumovali menší množství jídla, mohli bychom za stejnou finanční částku kupovat téměř všechny potraviny v bio-kvalitě. To, že jsou biopotraviny plnohodnotné a zdravější, je dáno jejich složením s minimem pesticidů, dusičnanů a těžkých kovů, bez umělých barviv, aroma a také bez geneticky modifikovaných organismů.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Proč jsou BIO produkty dražší?

Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Bio potraviny
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní