100% šťáva, nektar, ovocný nápoj

Většina nápojů s ovocnými nebo zeleninovými šťávami je chybně označována jako džus. Rozdíly však nejsou jen v ceně těchto výrobků, ale hlavně v podílu ovoce či zeleniny, kvalitě a chuti.

obrázek ke článku 100% šťáva, nektar, ovocný nápoj

100% šťáva

- je vyrobena vylisováním plodů daného ovoce nebo zeleniny bez přidání barviv, sladidel a konzervačních látek. Může být označena jako džus, i když se do ní někdy přidávají přírodní cukry pro úpravu kyselé chuti.

Ovocný koncentrát

- z plodů pěstovaných v zahraničí se vylisuje šťáva. Ta se odpařováním zahustí na 4 – 6 násobnou koncentraci. Tato koncentrace se v zmrazeném stavu dopraví k výrobci. Náklady na dopravu koncentrátu přes moře i po souši jsou pak výrazně nižší. U našich výrobců se do ovocného koncentrátu odpařený podíl vody zase vrátí.

Ovocný nektar

- obsahuje také ovocnou nebo zeleninovou šťávu, ale podíl této složky je nižší než 100%, většinou se pohybuje mezi 25 – 50%. Nektary mohou být doslazovány přírodními cukry, ale i sladidly, mohou být obohaceny vitamíny a minerály. Nesmí však obsahovat barviva ani konzervační látky.

Některé ovoce nebo zelenina neobsahují potřebné množství šťávy nebo dužiny, proto je není možné nabízet jako 100% šťávu. Abychom si je přesto mohli vychutnat, musí být přidán nejen cukr, ale i voda.

Ovocný nápoj

- podíl ovoce nebo zeleniny je nižší než u nektaru, pod 25%. Tyto ovocné nápoje kromě vitamínů, minerálů, přírodních cukrů a sladidel mohou obsahovat i přídavné látky, barviva, aroma a konzervanty.

Ovocná limonáda

- obsahuje většinou jen malé množství ovocné složky a bývá sycena oxidem uhličitým. Stejně jako ovocné nápoje může obsahovat přídavné látky.

Nápoj s příchutí

- nealkoholický nápoj, který vůbec neobsahuje ovocnou nebo zeleninovou složku. Nelze ho proto nazvat ovocným nápojem, ale jen nápojem s příchutí.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
100% šťáva, nektar, ovocný nápoj
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní