Vitamin K (fylochinon)
Vitamin K patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, tj. není z těla odváděn močí, ale naopak se v těle hromadí, lze se jím tedy předávkovat. Vstřebává se v játrech, ale pouze v přítomnosti žlučových kyselin. Má důležitou funkci při výstavbě kostí, snižuje riziko osteoporózy. Vitamin K je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve. Jeho hlavní užití je tedy při profylaxi nebo léčbě poruch krevní srážlivosti, u nemocných se špatným příjmem tuku, při zamezení odtoku žluče nebo při onemocnění jater. Snižuje vnitřní krvácivosti (po zraněních, operacích). U žen v menopauze snižuje vitamin K riziko řídnutí kostí - osteoporózy, kdy dochází k nedostatečnému zabudování vápníku do kostí a kosti se snadněji lámou a aterosklerózy (chronické degenerativní onemocnění cévní stěny). Je potřebný pro normální funkci ledvin a jater, působí jako protijed u lidí, kteří byli předávkováni perorálně používanými protisrážlivými přípravky.
Vitamin K se
neničí varem, vlhkostí, ani působením vzduchu, pouze pokud by byl dlouhodobě vystaven slunečnímu záření a znečištěnému ovzduší. Může být také
zničen působením silných zásad, kyselin, radiací, rentgenovým zářením, zmražením stravy, konzumací aspirinu, analgetik, žluklých tuků, minerálních olejů, konzervačních látek v potravinách.
Do skupiny vitamínu K řadíme především
soubor tří derivátů naftochinonu, vitamin K1, K2, K3. Jedná se o žluté krystalické látky dobře rozpustné v tucích, které jsou citlivé na světlo a silnější kyseliny a alkálie.
3 hlavní vitamíny skupiny K:
- Vitamin K1 (fylochinon) – vyskytuje se v zelených částech rostlin (brokolice, kapusta, hlávkový salát, špenát, brambory, rostlinné oleje, vojtěška), je tepelně stabilní, rozkládá se až při teplotách nad 100 °C.
- Vitamin K2 (menachion) – je produkován střevními bakteriemi, čímž je denní potřeba vitaminu K2 dostatečná. Pokud je však střevní mikroflóra narušena vysokými dávkami antibiotik, je produkce vitaminu K nedostatečná. Živočišným zdrojem je kravské mléko, maso obsahuje vitaminu K jen velmi málo, výjimku tvoří játra.
- Vitamin K3 (menadion) je vyráběn synteticky.
Vitamin K se
podává také při dlouhodobé terapii léků ze skupiny antibiotik, sulfonamidů, léků s obsahem kyseliny salicylové a jejích derivátů.
Hlavním příznakem nedostatku vitaminu K je prodloužená doba srážení krve při vzniklém poranění, v případě většího nedostatku samovolné krvácení do vnitřních orgánů nebo ze sliznic.
Další příznaky nedostatku vitaminu K:
- časté krvácení z nosu a dásní
- zpomalené hojení ran
- únava
- modřiny a krevní výrony po těle
- krev v moči a ve stolici
- silné menstruační krvácení a potíže
- střevní potíže
- špatná funkce jater nebo žlučníku
Nedostatek vitaminu K se může projevit i
u novorozenců, kdy není plně funkční střevní mikroflóra. Může dojít ke krvácivosti nejen z pupečníku, ale i do střeva a dokonce i do mozku.
Z potravy nemůže dojít k předávkování vitaminem K, avšak z vitamínových a potravinových doplňků konzumovaných ve vyšší míře než je doporučeno, se předávkovat lze. Tím, že vitamin K zvyšuje krevní srážlivost, může být používán pouze
se souhlasem lékaře.
Příznaky předávkování vitaminem K:
- návaly horka do hlavy
- pocení
- hemolýza (porušení cytoplazmatické membrány červených krvinek)
- vysoké dávky vitaminu K mohou dokonce vyvolat zvýšené vylučování bilirubinu a tím navodit příznaky žloutenky
V lehkých případech krvácení se podává vitamin K perorálně (vložit do úst a spolknout):
- dospělí - (5-15 mg denně)
- děti mladší 1 roku - (2-3 mg denně)
- děti ve věku 1-6 let - (3-5 mg denně)
- děti ve věku 6-15 let - (5-10 mg denně)
Maximální denní dávka by neměla být vyšší než 40 mg u dospělého jedince.
Denní
preventivní dávky vitaminu K užívaného spolu s jinými vitaminy v multivitaminových směsích jsou mnohem nižší.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...