Brutnákový olej - zdroj kyseliny gama-linolenové (GLA)

Brutnákový olej je získáván ze semen rostliny brutnáku lékařského (Borago officinalis). Tato velká bylina s modrými hvězdicovými květy, roste v celé Evropě, severní Africe a aklimatizovala se i v Severní Americe. Mnoho lidí v západní společnosti má v důsledku stárnutí, glukózové intolerance, dietního příjmu tuků a dalších problémů alespoň částečný nedostatek GLA.

Vzhledem k tomu, že GLA se v potravinách vyskytuje jen vzácně a mnoho faktorů zabraňuje tělu, aby si vytvořilo svou vlastní, je brutnákový olej možností, jak pokrýt každodenní potřebu této kyseliny. Například lidé trpící cukrovkou, sklerodermií, Sjögrenovým syndromem, ekzémem a dalšími kožními onemocněními mohou mít metabolický blok, který omezuje schopnost těla tvořit GLA. U těchto osob je doplňkové užívání této kyseliny nezbytné.

Brutnákový olej je nejbohatším zdrojem nutričně důležité omega-6-mastné kyseliny gama-linolenové (GLA). Jde o mastnou kyselinu, kterou tělo přeměňuje na látku podobnou hormonům nazývanou prostaglandin. Má protizánětlivé účinky a může také působit jako lék na ředění krve a rozšiřování cév.

Pozitivní vliv kyseliny gama- linolenové (GLA):


  • ovlivňuje hladinu cholesterolu
  • má protizánětlivé účinky, pomáhá při léčbě revmatoidní artritidy
  • má blahodárný vliv na kvalitu vlasů, nehtů
  • prospívá pokožce, léčí atopický ekzém, zlepšuje lupénku a jiné kožní problémy
  • působí proti bušení srdce
  • přispívá k lepší kondici oběhového systému, posiluje srdeční činnost
  • pomáhá při ředění krve a rozšiřování cév
  • zmírňuje obtíže při PMS (premenstruační syndrom)

Přírodní kyselina gama-linolenová, kterou brutnákový olej obsahuje ve vysoké koncentraci, zlepšuje také kvalitu vlasů, nehtů i pokožky. Vnitřní užití je vhodné kombinovat s vnějším potíráním pokožky, bývá součástí vysoce kvalitních kosmetických přípravků pro optimální ošetření pleti.

Studie prokázaly, že pokud je brutnákový olej přijímán alespoň 3 měsíce, snižuje příznaky revmatoidní artritidy, pomáhá při léčbě atopického ekzému, lupénky a alergických zánětech kůže. Mírní svědění, šupinatost, suchost, a to na rozdíl od léků s kortikoidy, bez vedlejších účinků.

I když nejsou známy žádné interakce na přípravky s brutnákovým olejem, mohou vysoké dávky způsobit projímavé účinky a menší žaludeční problémy. Pokud se tyto příznaky objeví, přestaňte přípravek užívat a poraďte se s lékařem!

Těhotné a kojící ženy by se o užívání brutnákového oleje měly vždy předem poradit se svým lékařem.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní