Bylinky na ředění krve - tzv. hustá krev

Hustá krev představuje změnu viskozity krve, která se stává hustší a lepkavější. Člověk s hustou krví je ohrožen vznikem sraženin, čímž může dojít k trombóze, plicní embolii, infarktu a mozkové mrtvici. Hustá krev tak znesnadňuje efektivní dodávání kyslíku jednotlivým buňkám a následně i přepravu odpadu z nich.

Problém husté krve se obvykle řeší hematologickým vyšetřením a následně předepsáním léků navržených tak, že inhibují shlukování krevních destiček, které jsou zodpovědné za vznik krevních sraženin. Tento druh léčby, antikoagulační terapie, zajišťuje ředění krve, čímž velmi efektivně zabraňuje vzniku dalších krevních sraženin u lidí, kteří prodělali infarkt nebo mrtvici.

Problém houstnutí krve lze však řešit i jiným způsobem, přičemž se využívají bylinné přípravky. Pozor, tato léčba není vhodná v situacích ohrožujících život. Některé potraviny a bylinky mohou být kontraindikovány při současné léčbě antikoagulačními léky, neboť zde existuje riziko nežádoucích účinků.

Přírodní léky na ředění krve bývají účinné, některé jsou dokonce velmi silné. Z tohoto důvodu by s jejich užíváním (za účelem ředění krve) měl souhlasit lékař, pod jehož dohledem by měl pacient při této léčbě být.

Bylinky nejen že působí preventivně při podpoře kardiovaskulárního zdraví, ale mají i další pozitivní účinky, čímž prospívají celému organismu. Proto by se měly stát nedílnou součástí stravy.

Nejznámější rostliny, které pomáhají přirozenou cestou ředit krev:


  • Zázvor - základní bylina tradiční čínské a ájurvédské medicíny, obsahuje 640 různých chemických látek, díky nimž pozitivně působí na ředění krve a zdravé prokrvení organismu. Zázvor kromě jiného podporuje i tvorbu slin, což usnadňuje konzumaci potravin. Může se konzumovat v mnoha různých podobách, jako je zázvorový čaj, drink, kandovaný zázvor, nakládaný zázvor, nastrouhaný syrový zázvor nebo sušený a drcený zázvor jako koření hlavně v indické kuchyni. Při nákupu se snažte vybírat zázvor neseschlý.
  • Kari - obsahuje látku kurkumin, jež se nachází v i kurkumě, čímž si jsou tato dvě koření velmi podobná (složením, barvou i pozitivními účinky na organismus). Kari obsahuje salicyláty, které jsou užitečné při výskytu sraženiny a podporují produkci vitamínu K.
  • Kurkuma - využívala se již ve starověké medicíně, je známá jako protizánětlivá bylina s pozitivním účinkem na ředění krve díky obsahu kurkuminu. Má nejen léčivé účinky, ale používá se v kulinářství.
  • Skořice - silné, zahřívací koření, které se celá tisíciletí používá jako lék i jako přísada do jídla. Podle vědců patří k nejlepším antioxidantům na světě, konzumace skořice je považována za nejuniverzálnější metodu, jak zabránit vzniku krevních sraženin. Skořice má spoustu dalších výhod, již půlka čajové lžičky skořice může mít pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, zažívání či imunitu. Skořice má schopnost omezit oxid dusnatý, který se hromadí v krvi a hladinu lipidů, jež mohou způsobit poruchy mozku, rakovinu, srdeční choroby a podobně. Proto prospívá srdci (ve větších dávkách) a důležitou roli hraje i při léčbě cukrovky, rakoviny či neurodegenerativních onemocnění (degenerativní onemocnění mozku doprovázené demencí). Celá skořice se může přidat do nápojů (například do čaje, svařeného vína), nebo v sypké podobě do nejrůznějších pokrmů.
  • Máta peprná - má široké spektrum použití v lékařství. Obecně se ví, že zklidňuje gastrointestinální trakt, avšak pomáhá i při zabraňování abnormálnímu shlukování krevních destiček, a to prostřednictvím produkce salicylátů, které mají vliv na srážlivost krve.
  • Oregano - používá se nejen jako koření v gastronomii, ale pro své léčivé účinky se může využívat také jako léčivý prostředek. K důležitým schopnostem oregana se řadí mimo jiné i schopnost ovlivňovat hustotu krve.
  • Paprika - zahřívací koření, které podporuje a zrychluje metabolismus. V tradiční medicíně se používá už mnoho let, obsahuje salicylát, který napomáhá při ředění krve.
  • Kajenský pepř - představuje zvláštní odrůdu mleté červené chilli papričky. Účinná látka kapsaicin má spoustu pozitivních zdravotních účinků, pomáhá při léčbě aterosklerózy, podporuje fibrinolytickou aktivitu (zdravý krevní oběh) a tlumí faktory, které vedou k tvorbě krevních sraženin, což může pomoci snížit riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.
  • Lékořice - patří k nejstarším bylinným přípravkům. Kořen se používá při léčbě dýchacích cest a osteoartrózy (neboli artrózy, onemocnění kloubů). Rovněž se jedná o výborný lék na žaludeční nevolnost a jiné gastrointestinální poruchy (například vředy). Díky obsahu salicylátů je lékořice účinná také při přirozeném ředění krve.
  • Česnek - známý přírodní lék na ředění krve. Pomáhá také snižovat hladinu triglyceridů a současně zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Organicky vypěstovaný česnek obvykle obsahuje vyšší množství síry, a proto má i silnější léčivé účinky. Nejčastěji se konzumuje kvůli svým protizánětlivým účinkům, ale lze ho využít také jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Je vědecky potvrzeno, že česnek dokáže snížit riziko aterosklerózy, a to tak, že snižuje lepkavost krevních destiček, ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin, a snižuje hladinu cholesterolu. Může tak výrazně snížit riziko mrtvice či infarktu.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní