Lněné semeno, olej - rady na vnitřní i vnější použití

Lněný olej používáme vždy jen panenský, za studena lisovaný, který je od okamžiku vylisování balený v tmavé láhvi a skladován v chladu. Při jeho výrobě nesmí být použita filtrace, rafinace, nemá obsahovat žádné přídavné látky, konzervanty a vitamíny. Doporučené dávkování je jedna lžička oleje denně. Lněný olej můžeme užívat nepřetržitě, není potřeba žádné pauzy. Mimo jiné napomáhá k prevenci infarktu a onemocnění cév, bojuje proti zánětlivým onemocněním kloubů, snižuje bolest a otoky kloubů, podílí se na detoxikaci organismu. Při jeho pravidelném užívání dochází ke zrychlení metabolismu, což podporuje hubnutí.

obrázek ke článku Lněné semeno, olej - rady na vnitřní i vnější použití

Olej skladujeme při teplotě 4°C, při nesprávném skladování a následné konzumaci by mohl vyvolat nádorové onemocnění. Po otevření musíte olej zpracovat do 14ti dní. Pokud vás už štípe na jazyku, je to znamení, že olej obsahuje karcinogenní látky a je nepoužitelný.

Vnitřní použití lněného oleje


  • 1 lžičku panenského oleje denně jako prevence kardiovaskulárního onemocnění
  • studená kuchyně - není určen pro tepelné zpracování, přidáváme např. do salátů, dresingů, jogurtu nebo tvarohu

Účinky lněného oleje oceníte i v těhotenství, zlepšuje průchodnost porodních cest. Užívat se doporučuje 1 kávovou lžičku denně od 8. měsíce těhotenství.

Vnější použití lněného oleje


  • kožní problémy - jako pleťový olej
  • zábal na vlasy
  • masážní olej
  • tonikum na popáleniny

Blahodárně působí na kožní problémy, stačí slabě pomazat problematická místa cca 2 krát denně. Doporučuje se kombinovat s vnitřním používáním, čímž získáte výživu zevnitř a zvenčí a účinky se znásobí.

Lněný čaj


1 lžíci lněného semínka zalijeme 0,5 litru vroucí vody a necháme 30 minut louhovat. Poté přecedíme, čaj nalijeme do termosky a popíjíme během dne.

Nápoj z lněného semínka na zácpu


Ráno přelijeme 1 polévkovou lžíci lněného semene 0,5 l studené vody. Necháme do večera odpočívat. Večer kolem 18. hodiny celou sklenici vypijeme a ráno je úspěch zaručen.

Lněné semínko pomocník při průjmu


1 lžíci lněného semínka zapijeme 1 dl vlažné vody. Tento postup opakujeme 2 - 3× denně po dobu 2 až 3 dní.

Lněné kloktadlo


1 lžíci lněného semínka zalijeme 3dl studené vody a necháme 30 minut louhovat. Přecedíme a hotovým nápojem několikrát denně vyplachujeme ústa např. při zánětech dutiny ústní, aftech, bolavém krku.

Obklady z rozdrcených lněných semínek


  • Jde o výborný přírodní prostředkem na opařeniny a septické rány (vytáhne hnis a mírní zánět), bolavé klouby, svaly.
  • 3 lžíce rozdrcených lněných semínek zalijeme 2 dl vroucí vody a necháme 20 minut bobtnat.
  • Následně směs naneseme na gázu nebo bavlněný hadřík, zabalíme a přiložíme na postižené místo. Necháme působit 30 minut. Tento postup opakujeme 1-2× denně po dobu 1 týdne.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní