Gouda (Chauda) tvrdý sýr z kravského mléka
Gouda je nejen nejznámější, ale i jeden z nejlepších, světových tvrdých sýrů. Vyrábí z plnotučného kravského mléka. Název je odvozen od holandského města Gouda, kde vznikl. Samotný název Gouda není chráněn, jde o univerzální název typu, produkuje se i mimo Nizozemí. Pravý sýr Gouda obsahuje 48% tuku v sušině, existují však i nízkokalorické verze, které obsahují 20% a 30%. Ochrannou známkou podle místa původu je "Noord-Hollandse Gouda", což je trošku matoucí, když Gouda je v jižní oblasti a ne v severní, ale severní Holandsko je pověstné bohatými pastvinami. Gouda má tvar plochého bochníku s tenkou žlutou kůrou na povrchu. Konzistence a aroma se liší podle doby zralosti. Doba zrání je od 4 týdnů (mladá gouda) až po několik let (přestárlá gouda). Čím starší sýr, tím je jeho konzistence tvrdší.
Sýr Gouda je
uvnitř žlutý, vůně je jemná s nádechem oříšků.
Chuť mladého sýru je velmi jemná, ale postupným zráním se chuť stává výraznější a plnější. Bývají v něm malé a nepravidelné
dírky.
Většina produkce Goudy se vyrábí
průmyslově, ale existují i
malé provozy (zvláště na statcích s mléčnou výrobou), které zachovávají tradiční postup při výrobě tohoto sýra.
Při výrobě Goudy se nechá
mléko srazit, během zahřátí se
odděluje tvaroh od syrovátky. Část syrovátky se následně odčerpá a nahradí vodou, čemuž se říká
praní tvarohu. Tím, že se odstraní část kyseliny mléčné, stává se sýr sladší. Vzniklá hmota se vylisuje ve formách, v nichž získá svůj typický
tvar bochníku (válec s velmi oblými boky) o váze 5 - 12 kg. Vylisovaný se máčí v solném roztoku, čímž získává sýr i jeho kůra charakteristickou chuť.
Kůra mladého sýru je žlutá, ale jak sýr
stárne, nabývá tmavých tónů a začíná se drolit. Po několikadenním sušení se potáhne typicky
voskem.
Čím mladší sýr, tím světlejší voskový obal. Obal
mladé Goudy je světle
žlutý, naopak obal
staré Goudy je tmavě
hnědý a obal
přestárlé Goudy je černý.
Vosk zabraňuje vysychání při zrání. Jak sýr stárne, rozvíjí se někdy až karamelová sladkost, opravdu starý může ztratit svou hladkost a stát se drobivým.
Doba zrání sýru Gouda:
- mladý (jong kaas) - 4 týdny
- uleželý (belegen) - 6 týdnů - 8 týdnů
- pikantně uleželý (pikant belegen) - minimálně 6 měsíců
- extra uleželý (extra belegen) - minimálně 8 měsíců
- starý (oud kaas) - 10 - 12 měsíců
- přestárlý (overjärig kaas) - přes 12 měsíců, maximálně 3 roky
Mladá, uleželá a pikantně uleželá Gouda - ve stáří 1 - 6 měsíců je krémová, obsah tuku 48%, krásně žlutá a dá se plátkovat kráječem sýra.
Extra uleželá a stará Gouda - ve stáří 8 - 12 měsíců je víc hořká a křehčí, ale stále jde jako stolní sýr krájet nožem, třeba na kostičky k ovoci, lehkému vínu nebo pivu.
Extra zralá, přestárlá Gouda - po 18 měsících zrání jde už strouhat jako parmazán, po 24 měsících získává ještě intenzivnější vůni i chuť.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...