Domácí příprava sushi – servírování, konzumace

V českých domácnostech se začíná stávat hitem domácí příprava sushi. Mnohdy první pokusy skončí nezdarem, přičemž chyba často bývá již v nákupu potřebných surovin. Sushi je velmi vyvážená kombinace jemných chutí a jakýkoli ostřejší tón jiné chuti nebo aroma pokazí celý výsledek.

obrázek ke článku Domácí příprava sushi – servírování, konzumace

Základní suroviny pro výrobu sushi:


  • Nori - speciálně upravená mořská řasa Porphyra, černé barvy. Když ji podržíte proti světlu, musí se zbarvit dozelena. Je to jediná vhodná řasa pro přípravu sushi, neboť např. z řasy, která je určená pro zavaření do polévky, úhledné rolky neuděláte. Průměrná cena je cca 60 - 80 Kč za 10 plátků. Skladuje se stejně jako např. těstoviny.
  • Sushi rýže - cena se pohybuje kolem 60 – 110 Kč za 500 gramů. Jako jediná náhražka může posloužit i italská kulatozrnná rýže arborio, popř. dlouhozrnná kalifornská rýže. Jakákoli jiná rýže se neslepí tak, jak by měla a nepomůže jí ani intenzívnější naleptávání octem. Sushi rýže se skladuje stejně jako jiné duhy rýže.
  • Rýžový ocet - má jemnou chuť a specifické vlastnosti, díky nimž nemůže být zaměněn za žádný jiný druh. Mimo specializovaných obchodů se dá zakoupit i ve speciálních odděleních supermarketů. Cena se pohybuje okolo 90 - 170 Kč za 300 ml. Po otevření se musí skladovat v temnu a chladnu.
  • Rybí maso - nejlepší je koupit maso čerstvé, pouze zchlazené. Doba od zabití ryb po příchod domů by neměla překročit několik hodin. Protože se ale v našich podmínkách k takovému masu těžko dostanete, je vhodné koupit ryby rychlezmrazené, které doma šetrně rozmrazíme a ihned použijeme. Textura i chuť tím sice trochu utrpí, ale rozhodně je to lepší, než několik dní staré ryby chlazené.

Základní ingredience, které k sushi obvykle dostanete:


  • Sójová sushi omáčka - můžeme použít dva druhy, a to tmavou koi-kuči shoyu a světlou guči šóju. Světlou můžeme použít při samotné přípravě, tmavá se hodí hlavně k servírování. Tyto omáčky, které jsou řidší a chuťově výraznější, stojí 70 – 120 Kč za 100 ml. Sladujeme běžným způsobem. Klasická sójová omáčka ze supermarketů, jejíž cena se pohybuje kolem 20 Kč, má docela jinou chuť i konzistenci a i laik by poznal, že je něco špatně. Sushi namočíme lehce do misky ze strany s rybou. Pokud bychom namočili rýžovou část, vpila by se sushi omáčka do jídla až příliš a celé sousto by se mohlo i v misce rozpadnout.
  • Wasabi – velmi ostrý japonský zelený křen. Jídlo do něho namáčíme velmi opatrně, neboť je absolutně nepřijatelné příliš ochucené sousto vyplivnout. Wasabi si můžeme přímo rozmíchat v misce se sójovou omáčkou.
  • Nakládaný zázvor - neslouží jako pochutina, ale má za úkol vyčistit chuťové buňky před dalším soustem. Jí se tedy mezi jednotlivými kousky sushi. Jeho chuť může být někdy trochu mýdlová. Je to běžné a není to důvod k reklamaci.

K sushi s mořskými plody se často podává také sůl. K ochucení se hodí lépe než sójová omáčka, neboť tolik nepřebíjí jemnou chuť sépií, mušli apod.

Servírování pestrobarevného sushi je samo o sobě elegantní záležitostí. Používá se obvykle porcelán a bambusové nebo dřevěné hůlky.

Obecně platí, že hůlkami můžeme jíst všechny druhy sushi. Pokud nejste zruční v používání hůlek, můžete sushi nigiri, maki a temaki jíst bez obav rukou, což dělají i Japonci.

V případě, že jíte sushi rukama, měl by být na stole vždy k dispozici namočený ručník nebo miska s vodou. V opačném případě použijte ubrousek nebo kapesník.

Je zcela nepřípustné opírat hůlky o talíř. Japonci věří, že toto gesto přináší neštěstí. Na hůlky by měl být na stole prostřen speciální odkládací tácek (hašiši). Pokud tomu tak není, je možné hůlky položit přímo na obal, ve kterém byly uloženy.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Domácí příprava sushi – servírování, konzumace

Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Domácí příprava sushi
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní