Domácí příprava sushi – servírování, konzumace
V českých domácnostech se začíná stávat hitem domácí příprava sushi. Mnohdy první pokusy skončí nezdarem, přičemž chyba často bývá již v nákupu potřebných surovin. Sushi je velmi vyvážená kombinace jemných chutí a jakýkoli ostřejší tón jiné chuti nebo aroma pokazí celý výsledek.
Základní suroviny pro výrobu sushi:
- Nori - speciálně upravená mořská řasa Porphyra, černé barvy. Když ji podržíte proti světlu, musí se zbarvit dozelena. Je to jediná vhodná řasa pro přípravu sushi, neboť např. z řasy, která je určená pro zavaření do polévky, úhledné rolky neuděláte. Průměrná cena je cca 60 - 80 Kč za 10 plátků. Skladuje se stejně jako např. těstoviny.
- Sushi rýže - cena se pohybuje kolem 60 – 110 Kč za 500 gramů. Jako jediná náhražka může posloužit i italská kulatozrnná rýže arborio, popř. dlouhozrnná kalifornská rýže. Jakákoli jiná rýže se neslepí tak, jak by měla a nepomůže jí ani intenzívnější naleptávání octem. Sushi rýže se skladuje stejně jako jiné duhy rýže.
- Rýžový ocet - má jemnou chuť a specifické vlastnosti, díky nimž nemůže být zaměněn za žádný jiný druh. Mimo specializovaných obchodů se dá zakoupit i ve speciálních odděleních supermarketů. Cena se pohybuje okolo 90 - 170 Kč za 300 ml. Po otevření se musí skladovat v temnu a chladnu.
- Rybí maso - nejlepší je koupit maso čerstvé, pouze zchlazené. Doba od zabití ryb po příchod domů by neměla překročit několik hodin. Protože se ale v našich podmínkách k takovému masu těžko dostanete, je vhodné koupit ryby rychlezmrazené, které doma šetrně rozmrazíme a ihned použijeme. Textura i chuť tím sice trochu utrpí, ale rozhodně je to lepší, než několik dní staré ryby chlazené.
Základní ingredience, které k sushi obvykle dostanete:
- Sójová sushi omáčka - můžeme použít dva druhy, a to tmavou koi-kuči shoyu a světlou guči šóju. Světlou můžeme použít při samotné přípravě, tmavá se hodí hlavně k servírování. Tyto omáčky, které jsou řidší a chuťově výraznější, stojí 70 – 120 Kč za 100 ml. Sladujeme běžným způsobem. Klasická sójová omáčka ze supermarketů, jejíž cena se pohybuje kolem 20 Kč, má docela jinou chuť i konzistenci a i laik by poznal, že je něco špatně. Sushi namočíme lehce do misky ze strany s rybou. Pokud bychom namočili rýžovou část, vpila by se sushi omáčka do jídla až příliš a celé sousto by se mohlo i v misce rozpadnout.
- Wasabi – velmi ostrý japonský zelený křen. Jídlo do něho namáčíme velmi opatrně, neboť je absolutně nepřijatelné příliš ochucené sousto vyplivnout. Wasabi si můžeme přímo rozmíchat v misce se sójovou omáčkou.
- Nakládaný zázvor - neslouží jako pochutina, ale má za úkol vyčistit chuťové buňky před dalším soustem. Jí se tedy mezi jednotlivými kousky sushi. Jeho chuť může být někdy trochu mýdlová. Je to běžné a není to důvod k reklamaci.
K sushi s mořskými plody se často podává také
sůl. K ochucení se hodí lépe než sójová omáčka, neboť tolik nepřebíjí jemnou chuť sépií, mušli apod.
Servírování pestrobarevného sushi je samo o sobě elegantní záležitostí. Používá se obvykle
porcelán a bambusové nebo dřevěné
hůlky.
Obecně platí, že
hůlkami můžeme jíst
všechny druhy sushi. Pokud nejste zruční v používání hůlek, můžete sushi nigiri, maki a temaki jíst bez obav
rukou, což dělají i Japonci.
V případě, že jíte sushi
rukama, měl by být na stole vždy k dispozici namočený
ručník nebo
miska s vodou. V opačném případě použijte ubrousek nebo kapesník.
Je zcela
nepřípustné opírat hůlky o talíř. Japonci věří, že toto gesto přináší neštěstí. Na hůlky by měl být na stole prostřen speciální
odkládací tácek (hašiši). Pokud tomu tak není, je možné hůlky položit přímo na obal, ve kterém byly uloženy.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...