Fermentace a bylinné osvěžující čaje

I v naší flóře je řada rostlinných druhů vhodných k nahrazení čínského čaje. Do čajových směsí lze přidávat i některé léčivé rostliny. Ty však musíme přidávat jen opatrně, v omezeném množství, abychom se vyhnuli nebezpečí návyku. Náš organismus by si na léčivý druh časem zvykl a v době nemoci by již na léčivku nereagoval.

obrázek ke článku Fermentace a bylinné osvěžující čaje

Některé domácí čaje se svou příjemnou chutí a vůní čínskému čaji nejen vyrovnají, ale mnohdy jej i předčí. Liší se hlavně tím, že neobsahují kofein, který má povzbuzující účinek.

K přípravě domácích bylinných čajů lze použít:


  • květy
  • listy
  • mladé výhonky větví

Čaje z neupravených listů mají svíravou chuť a nejsou tak aromatické. U rostlin, které obsahují třísloviny lze použít fermentaci, stejně jako u čínského čaje, čímž získáme nápoj příjemné chutě i vůně. Fermentovat nemůžeme rostliny se silným léčebným účinkem.

Fermentace je proces, vyvolaný působením různých fermentů. Ovlivní nejen vůni, ale i vzhled a barvu. Fermentované listy jsou tmavší a vůní připomínají čínský čaj. Vhodné jsou rostliny jako je například maliník, ostružiník, jahodník, kontryhel, které si zachovávají osvěživě nakyslou chuť s obsahem vitaminu C. K fermentaci se sbírají mladé, šťavnaté listy bez řapíků nebo čerstvé špičky větví a lodyh od doby rašení až do počátku květu rostlin. K fermentaci potřebujeme větší množství bylin, které necháme půl až 1 den zavadnout na stinném místě. Následně je rozložíme na tenkou vrstvu, kterou válečkem dobře pomačkáme. Takto upravenou surovinu rozložíme na plátno, které stočíme podobně jako jablečný závin. Uložíme na teplém místě a zatížíme. Materiál se samovolně zapaří. Po dvou dnech smotky rozbalíme, drogu ve stínu dosušíme a rozkrájíme na potřebnou velikost.

Čaje můžeme připravovat i z nefermentovaných druhů výrazně:


  • Aromatických – máta peprná, heřmánek, lipový květ, mateřídouška, meduňka, tymián
  • Nakyslých – šípek, maliník, ostružiník, jahodník, ...
  • Osvěžujících – jablečné slupky

Při přípravě čaje jako nápoje používáme větší množství listů než na čaj léčivý, na 1 l dáváme 3 – 4 polévkové lžíce, listy nevaříme, pouze je spaříme horkou vodou, čímž připravíme nálev. Čaj musí mít zlatohnědou barvu a měl by být přiměřeně teplý.

Kdo nemá možnost sám rostliny sbírat, může si buď byliny nebo hotové bylinné směsi, zakoupit např. v lékárně. Čaj je nutné občas prostřídat, zejména bylinné čaje nahradíme čajem ze šípků.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
fermentace Hetenka19.07.2018
obrázek ke článku Fermentace a bylinné osvěžující čaje


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní