Pampeliška obecná (smetánka lékařská) - léčivka s mnohočetným využitím
Pampeliška roste v celém mírném a severním pásu Evropy a Asie, od nížin až po hory divoce, v některých zemích se pěstuje i komerčně. Listy a kořeny pampelišky jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálů. Můžeme použít všechny části rostliny, mladé pampeliškové listy můžeme na jaře přidávat i k libovolným smoothie.
Pampelišku bychom měli na jaře rozhodně ochutnat, chutná
mírně nahořkle, podobně jako čekanka. V kuchyni se používají
květy, listy i kořeny. K pročištění
krve od toxinů se doporučuje popíjet denně půl deci rozmixovaných listů a kořene, a to po dobu tří týdnů.
Využití pampelišky:
- Čaj z čerstvých či sušených listů nebo kořene. Čaj z listů připravíme tak, že 1/4 hrnku čerstvých nebo 1 - 2 čajové lžičky sušených listů zalijeme horkou vodou a necháme 5 minut louhovat. Při přípravě čaje z usušeného kořene krátce povaříme 1 - 2 čajové lžičky ve 1/4 litru vody a necháme ještě louhovat 15 minut. Čaj pijeme vlažný.
- Odvar z čerstvého kořene - 1 polévkovou lžíci pokrájeného čerstvého a dobře omytého kořene nebo 2 polévkové lžíce kořene i s natí vložíme do 1 l do vody, kterou jsme předtím minimálně 5 minut vařili. Vše dalších 5 minut povaříme a přecedíme.
- Výluh z kořene - nejlépe čerstvý kořen (může být i sušený) pampelišky pokrájíme a jednu čajovou lžičku namočíme na 12 hodin do 250 ml studené převařené vody.
- Čerstvá šťáva/smoothie - mladé listy přidáváme k libovolné zelenině či ovoci, záleží, jakou chuť upřednostňujete.
- Sirup - 400 květů pampelišky zalijeme 1,5 litrem vychladlé, převařené vody a necháme louhovat do druhého dne. Poté přecedíme přes plátýnko, vymačkáme a přidáme na kolečka pokrájené 2 citrony a 1,5 kg cukru. Svaříme do hustoty sirupu. Ještě teplý sirup slijeme do vymytých skleněných lahví se závitem. Pokud upřednostňujeme menší množství cukru, je nutné sirup uchovávat v chladničce.
- Káva - kořeny je možné upéci v troubě, rozemlít a použít k přípravě nápoje, který nahradí kávu. Neobsahuje kofein, ale zbavuje nás únavy a revitalizuje tělo.
- Víno - cca 1 kg květů spaříme 2,5 l vroucí vody a necháme nejlépe 24 hodin louhovat. Potom přecedíme a výluh nalijeme do demižónu (5 l). Svaříme 2 l vody a 1,5 kg cukru, vychladlý roztok přilijeme k výluhu pampelišek do demižónu. Přidáme 2 oloupané, nakrájené a vypeckované citróny a pomeranče a 15 dkg droždí. Chuť můžeme vylepšit hrozinkami, špetkou mletého zázvoru, 10 kuličkami jalovce. Demižón uzavřeme kvasnou zátkou nebo propíchanou potravinovou fólií, aby mohl unikat vzduch. Necháme cca 6 týdnů kvasit, až citrusy klesnou ke dnu. Poté gumovou hadičkou stočíme do vymytých lahví. V chladu necháme ještě asi 3 měsíce odležet.
- Tinktura - pampeliškové listy, omyjeme a jemně nakrájíme. Napěchujeme do zavařovací sklenice. Zalijeme čistým 80 % alkoholem až po okraj, sklenici dobře uzavřeme. Dáme na 8 - 12 týdnů na světlo. Každý den sklenici řádně protřepeme. Hotovou tinkturu přecedíme přes plátno a uložíme v uzavřené nádobě v chladu a temnu. Tinkturu lze připravit z celé rostliny, např. z nakrájeného nebo nastrouhaného kořene.
- Med - 400 květů pampelišek zalijeme 2 litry vychladlé, převařené vody, přidáme 2 dobře omyté citróny pokrájené na kolečka a dáme vařit. Vaříme 15 minut a pak necháme do druhého dne louhovat. Přecedíme přes plátno a vymačkáme. Přidáme 2 kg krystalového cukru. Vaříme cca 1 – 1,5 hodiny, až se med začne táhnout. Horké nalijeme do sklenic a dobře uzavřeme.
- Ocet - do 1 litru vinného octa přidáme 20 listů a 10 květů pampelišky. Lahev uzavřeme a necháme stát 12 dnů na slunném místě. Každý den láhev protřepeme. Ocet scedíme, staré listy a květy nahradíme čerstvými a vše opakujeme. Za dalších 12 dnů ocet přefiltrujeme, slijeme do čisté láhve. Takto macerovat můžeme i kořen.
- Šťáva - květy pampelišek opereme ve vodě a vložíme do zavařovací sklenice, zaplníme asi 0,5 sklenice. Do 2/3 zalijeme převařenou, vychladlou vodou a rozmixujeme ponorným mixérem. Necháme 2 hodiny odstát. Následně přefiltrujeme přes plátno, čímž získáme chutný zelený nápoj z květů pampelišek. Můžeme lehce přisladit medem nebo sirupem.
- Špenát - čerstvé lístky podusíme obdobně jako klasický špenát, přidáme osmaženou cibuli, česnek, sůl, zahustíme. Lze kombinovat i s kopřivou.
- Salát - 200 g čerstvých mladých listů, 1 bílý jogurt, sůl. Listy natrháme nadrobno, přidáme jogurt, osolíme a promícháme.
I když pampeliška
není toxická, může však při předávkování vyvolat
zvracení! Při
alergii na tuto rostlinu se může objevit vyrážka, nevolnost nebo průjem.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...