Bazální metabolismus (Basal Metabolic Rate)

Bazální metabolismus (BMR) je základní látková přeměna našeho těla. Je to spotřeba energie, která je nezbytná za normální teploty a v naprostém klidovém režimu (při úplném tělesném i duševním klidu) pro základní životní pochody organismu (přeměna látek a energií v buňkách a živých organismech). Souběžně probíhají děje katabolické (rozkladné) a anabolické (výstavbové).

Při katabolických reakcích se látky rozkládají za současného uvolnění energie, anabolickými ději si organismus vytváří energetické zásoby, nově tvoří a obnovuje tkáně, energie se při nich spotřebovává.

Jakákoliv fyzická (chůze, konzumace jídla a trávení, mytí, cestování, sport, …), ale i duševní (práce na PC, četba, studium, sledování TV,..) aktivita nebo stres naši energetickou spotřebu úměrně zvyšují. Každý člověk má jinou, individuální hodnotu BMR, proto není možné stanovit všem stejný jídelníček.

Hodnota bazálního metabolismu je ovlivňována:


  • věkem
  • pohlavím - ženy mají nižší bazální metabolismus, geneticky mají větší podíl tukové tkáně, méně svalové hmoty
  • tělesnou teplotou
  • množstvím svalové hmoty, stavbou těla
  • onemocněním (např. štítná žláza) a užívanými léky
  • genetickými predispozicemi
  • životním stylem

Nejvyšší (BMR) je v dětství a v období dospívání, zvyšuje se v průběhu těhotenství a kojení.

Člověk s vyšší hodnotou bazálního metabolismu (nemusí jít jen o sportovce) může konzumovat větší množství i energeticky vydatnější stravy. Zatímco tento typ člověka příjem potravy na své váze nepocítí, jedinec s pomalým metabolismem si energii uloží, což následně pocítí i na váze.

Dlouhodobé hladovění nebo drastické redukční diety nejsou vhodné, neboť potřebná energie k zachování všech životních funkcí je přednostně odebírána z bílkovin svalové hmoty, které ochabují, mizí. Dalšími projevy je snížená obranyschopnost organismu, špatné hojení ran, nekvalitní vlasy, nehty atd. Současně s ochabující svalovinou se snižuje síla a výkonnost.

Organismus se okamžitě přepne do nouzového režimu, zpomalí metabolismus na minimum, takže do zásob uloží téměř vše, co zkonzumujeme.

Tím, že tělo sníží díky drastické dietě BMR a zpomalí metabolismus, nenechá na sebe jojo efekt dlouho čekat. Ani racionální strava nestačí k udržení nově nabyté hmotnosti. Dokonce se stává, že i při této, pro jiné jedince vhodné výživě, pomalu přibíráte, neboť vaše tělo je stále v nouzovém režimu a ukládá do zásob.

Pokud tedy chcete skutečně trvale zhubnout, musíte nastartovat metabolismus, zvyšovat svalovou hmotu a současně tím zvyšovat svůj BMR.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní