Umělá výživa

Z různých důvodů nastanou situace, kdy dítě nemůže být kojeno mateřským mlékem. Potom matce nezbude nic jiného, než si zvolit nejvhodnější náhražku mateřského mléka - mléko umělé.

obrázek ke článku Umělá výživa

Umělé mléčné přípravky jsou většinou vyráběny z kravského mléka a dělíme je na počáteční a pokračovací mléka.

Počáteční mléko


Toto mléko dostává kojenec do čtvrtého měsíce věku, potom již můžeme přejít na mléko pokračovací. Jestliže však mléko dítěti vyhovuje, lze na pokračovací mléko přejít i později. Počáteční mléka obsahují vitamíny a minerály, jejichž poměr a zastoupení by mělo kopírovat složení mateřského mléka.

Velice důležitý je obsah bílkovin, především poměr bílkovin syrovátky a kaseinu. Z cukrů se používá hlavně laktóza nebo laktóza s přídavkem dalších cukrů. Pro děti, které trpí nesnášenlivostí na laktózu, jsou připraveny léčebné dietní mléčné přípravky, které mají snížený nebo nulový obsah cukru.

Pokračovací mléko


Toto mléko je určeno pro děti od čtvrtého měsíce věku. Mohou se používat až do 36. měsíce věku dítěte. Tento druh mléka není vhodný pro děti, které jsou živeny výlučně mléčnou stravou. Podávají se až od doby, kdy dítě dostává příkrm. Pokračovací mléka mají snížený obsah bílkovin.

I po roce věku dítěte se ještě nedoporučuje pít syrové kravské mléko. Hrozí zde hygienická rizika a vysoké riziko alergií. Takto starým dětem nelze doporučit ani mléka kondenzovaná, pasterizovaná mléka s redukovaným obsahem tuku nebo mléka s prodlouženou trvanlivostí. Důvodem je nevhodné složení mléka, nadbytek bílkovin, nedostatek vitamínů a minerálů (jód, železo) a esenciálních mastných kyselin. Z důvodů alergie na kravské mléko lze doporučit mléko sójové. Velice často se však v případě alergie na bílkovinu kravského mléka objevuje i alergie na bílkovinu sóji. Pro své složení se pro dětskou výživu nehodí ani mléko kozí.

Více informací najdete v samostatné sekci Umělá výživa.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Umělá výživa

Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Dětská výživa
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní