Drůbež - charakteristika, členění

Mezi drůbež se řadí zdomácnělí ptáci. Drůbeží maso je jemné a křehké, je zdrojem plnohodnotných bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Kvalitu masa ovlivňuje krmení, druh a stáří. Drůbeží maso je bělomasé (krocan, krůta a kur domácí) nebo červenomasé (perlička, kachna, husa, holub). Barvu masa ovlivňuje podíl krve a barviv, maso ze stehen je tmavší než z prsíček. Brojlery jsou intenzivně krmené mladé kusy drůbeže z masných plemen před pohlavní dospělostí (kuřata ve stáří 8 týdnů, krůty ve stáří 12 - 14 týdnů). U starší drůbeže je více tuku, hromadí se v dutině břišní.

Drůbež se na trh dodává chlazená (skladujeme při teplotě -1°C maximálně pět dnů) nebo mražená (skladujeme při teplotě -18 až -22°C, před tepelnou úpravou rozmrazujeme v chladnici), a to vcelku (s drůbky, bez drůbků) nebo dělená (čtvrtky, půlky).

Porcovaná drůbež se prodává jako - kuřecí polévková směs, kuřecí prsa, kuřecí stehna, kuřecí křídla, kuřecí steaky, kuřecí plátky, slepičí stehna, slepičí prsa, krůtí horní stehno, krůtí řízky, …

U drůbežího masa může dojít vlivem špatného skladování k:


  • zapaření - drůbež má vlhkou, lepkavou a slizkou kůži, maso má nepříjemný pach,
  • hnilobě - na povrchu se objeví osliznutí, později nazelenalé zabarvení a nepříjemný zápach,
  • plísni - vzniká při dlouhodobém skladování v mrazírnách, při kolísání teplot,
  • odvodnění (dehydrataci) - dochází k tomu u nebalené drůbeže, která je dlouho skladována v mrazírně,
  • oxidačnímu žluknutí - působením vzdušného kyslíku se kazí podkožní tuk.

Členění drůbeže:


  • Hrabavá - kuře, kapoun, kohout, slepice, perlička, krocan, krůta, pulard (maso má nižší energetickou hodnotu, čímž je lépe stravitelné). O krocanovi nebo krůtě se říká, že má sedm druhů masa (bílé na prsou a u ramenních kostí, tmavé na nohou).
  • Vodní - husa a kachna (maso je tmavší a tučnější).
  • Létavá - holub a holoubata.

Výrobky z drůbežího masa


Šunka, salámy, uzené kuře, uzené kuřecí čtvrtky, kuřecí párky, krůtí měkký salám, kuřecí šunkový nářez, uzené krůtí stehno, uzená krůtí rolka, krůtí šunka, krůtí šunkový salám, huspeniny, klobásy, tlačenka, drůbeží sekaná, drůbeží aspik,…

Použití drůbeže v kuchyni


Kuřecí maso má široké použití v kuchyni. Tím, že je jemné, vyžaduje šetrné zpracování. Při vysokých teplotách ztrácí na objemu. Starší druhy drůbeže vyžadují delší tepelnou úpravu a jsou vhodnější na vaření a dušení.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Drůbež
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní