Měkkýši - mlži

Jde o kmen bezobratlých živočichů, z potravinového hlediska mají význam měkkýši z třídy mlžů a hlavonožců. Nejčastěji se v kuchyních používají jedlé, kultivované tzv. "modré mušle". V Evropě se jich ročně spotřebuje nesmírné množství (Francie, Itálie, Belgie), ve velkém množství jsou konzumovány téměř na celém světě. Pochoutkou jsou i v Číně a celé Jihovýchodní Asii. Charakteristickým znakem mlžů je párovitá skořápka v podobě dvou misek (mušlí), které jsou spojeny pružným vazem. Tělo mlže se skládá z trupu a nohy, hlava je jenom malá nebo zcela chybí. Z mořských mlžů se konzumují hlavně ústřice (nejchutnější maso), slávky, hřebenatky, srdcovky, aj.

Nejznámější druhy mořských mlžů:


  • Ústřice jedlá – žije přichycena lasturou, která má nepravidelný, různě zprohýbaný tvar, k pevnému podkladu. Jednotlivé druhy se liší velikostí a zbarvením lastury. Spodní lastura je více vyklenuta než horní, uvnitř má perleťové zbarvení. Ústřice mají ze všech mlžů nejchutnější maso, obsahují vitamin C, vápník, fosfor, železo a zinek. Jedlé jsou pouze živé ústřice, konzumují se syrové i tepelně zpracované. Otevřené lastury jsou nepoživatelné. Za nejkvalitnější se považuje druh natines s nazelenalým masem.
  • Slávka jedlá - má tmavou skořápku, nejčastěji černomodrou, v přední části je kyjovitě zúžená. Do obchodu přicházejí slávky pod názvem mušle. Otevřené nebo snadno otevíratelné lastury jsou již nepoživatelné. Skořápky se otevřou samy při kontaktu s vařící vodou nebo rozpáleným tukem.
  • Hřebenatka jedlá - název je odvozen z tvaru lastury. Jen některé druhy jsou jedlé, nejvíce je rozšířena ve Středozemním moři. Nejvýznamnější je svatojakubská hřebenatka, která dorůstá do délky 13 cm. Tvar je okrouhlý s výrazným žebrováním, barva je žíhaná. Maso překvapí svou jemnou chutí, která připomíná chuť ořechů. Upravuje se grilováním a smažením, je vhodná k různým omáčkám (zázvorová, máslová, šafránová). Hodí se k těstovinám, přípravě teplých salátů.
  • Srdcovka jedlá – vyskytuje se při evropských březích, v Černém a Baltském moři. Konzumuje se hlavně v Evropě, její délka je cca 2,5 cm, misky jsou paprsčitě rýhované a celý živočich má podobu srdce. Srdcovky se prodávají tepelně zpracované bez lastur nebo v konzervě, v přímořských oblastech se konzumují syrové.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní